Sekret zdrowia – warzywa i owoce

Od dawna wiadomo, że warzywa i owoce dostarczają do Naszych organizmów porcje niezbędnych witamin i minerałów. Powinniśmy spożywać je jak najczęściej – do każdego śniadania, obiadu oraz kolacji. Owoce mogą dodatkowo stanowić smaczną przekąskę pomiędzy posiłkami. Warto spożywać je zamiast słodyczy, które nie mają żadnych witamin, a jedynie puste kalorie.

Jak przygotować zdrowe warzywa i owoce?

Pamiętajmy, że każda obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie) zmniejsza ilość witamin zawartych w potrawach. Zatem najlepiej jeść warzywa i owoce na surowo. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Najlepszym sposobem na obróbkę warzyw i owoców jest gotowanie na parze. Produkty gotowane tą metodą są bardzo smaczne, a jednocześnie tracą niewiele swoich właściwości odżywczych. Gotowanie na parze jest polecane przez większość dietetyków i specjalistów ds. żywienia. Najgorszym rozwiązaniem jest smażenie w głębokim tłuszczu. Pamiętajmy, że smażenie warzyw i owoców zabija większość witamin. Co więcej, tłuszcz zawiera ogromne ilości kalorii, które mogą kilkukrotnie podnieść kaloryczność potrawy. Smażenie z pewnością nie sprzyja żadnej diecie, a jednocześnie nie pomaga Nam w dostarczeniu do organizmu niezbędnych witamin.

Jakość warzyw oraz owoców

W dzisiejszych czasach należy zadać sobie pytanie: które warzywa i owoce są naprawdę zdrowe? Współczesne rolnictwo przeszło szereg zmian. Duże przemysłowe uprawy warzyw i owoców są regularnie zasilane chemicznymi nawozami. Takie działania wpływają na szybki wzrost roślin, jednak ograniczają ich właściwości zdrowotne. Warto zatem unikać zakupów warzyw i owoców w supermarketach oraz w dużych sklepach. Zdrowe warzywa możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w mniejszych sklepikach, a także na różnego rodzaju targach.

Czy warzywa i owoce można czymś zastąpić?

W ofertach handlowych znajdziemy wiele preparatów witaminowych. Pigułki, pastylki do rozpuszczania w wodzie – wybór jest ogromny. Skład farmaceutycznych preparatów witaminowych wygląda bardzo obiecująco. Kolorowe reklamy mówią Nam, że preparat wspomaga odporność, dostarcza wszystkie niezbędne witaminy i poprawia samopoczucie. Prawda nie jest jednak tak radosna. Musimy pamiętać, że witaminowe preparaty farmaceutyczne charakteryzują się bardzo niskim poziomem wchłanialności. Większość syntetycznych witamin jest bardzo słabo przyjmowana przez organizm. Zatem preparaty witaminowe mają bardzo niską skuteczność. Możemy zatem stwierdzić, że warzywa i owoce są niezastąpionym źródłem witamin i minerałów. Preparaty farmaceutyczne mogą stanowić jedynie uzupełnienie codziennej, zdrowej diety. Nie należy ich traktować jako podstawowe źródło witamin.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.