Smaczne i zdrowe ryby

Ryby są w Polsce mało docenianym źródłem witamin. Warto spożywać je regularnie kilka razy w tygodniu. Regularne jedzenie ryb sprzyja Naszemu zdrowiu, odżywia mózg i spowalnia procesy starzenia. To bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy A, D, wapnia, oraz magnezu.

Właściwości zdrowotne ryb

Ryby są podstawowym źródłem kwasów omega 3, które bardzo silnie wpływają na Nasze samopoczucie i poprawę zdrowia. Warto wiedzieć, że regularne spożywanie ryb zabezpiecza Nas przed niektórymi chorobami takimi jak miażdżyca, arytmia serca, nowotwory czy nadciśnienie tętnicze. Witaminy i minerały zawarte w rybach są też bardzo korzystne dla Naszego wyglądu – poprawiają kondycje skóry, paznokci i włosów. Co ciekawe, kwasy omega 3 wpływają na zwiększenie produkcji serotoniny (nazywanej hormonem szczęścia). Możemy zatem śmiało stwierdzić, że regularne spożywanie ryb korzystnie wpływa na Nasze samopoczucie. Niektórzy dietetycy twierdzą nawet, że osoby jedzące bardzo mało mięsa ryb są bardziej podatne na obniżenie nastroju i choroby o podłożu depresyjnym.

Które ryby są najzdrowsze?

Najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są tłuste ryby morskie takie jak makrela, śledzie, tuńczyki, szproty i łososie. Pamiętajmy, że tłuszcz ryb jest znacznie zdrowszy od tłuszczu zwierzęcego i nie warto go w żaden sposób unikać. Spożywanie tłustych ryb wspomaga Naszą odporność, a jednocześnie wpływa na poprawę kondycji psychicznej. Do popularnych ryb chudych zaliczamy między innymi dorsze, tilapie, liny, pangi, mintaje oraz sandacze. Owe ryby nie posiadają aż tak dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak w ich mięsie znajduje się wiele cennych witamin i minerałów.

Jak często spożywać ryby?

Światowi dietetycy zalecają spożywanie tłustych morskich ryb dwa razy w tygodniu. Dotyczy to osób zdrowych i młodych. Osoby starsze, chore na serce, miażdżyce lub nadciśnienie powinny spożywać ryby przynajmniej trzy razy w tygodniu. Niestety Polacy zjadają znacznie mniejsze dawki ryb. Według badań, statystyczny Polak zjada w ciągu roku zaledwie 13kg ryb. Dla porównania – uśrednione roczne spożycie ryb w przeliczeniu na mieszkańca wynosi: w Portugalii 50kg, w Hiszpanii 40kg.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.