Wyspa Staffa

Wyspa Staffa jest niesamowitym miejscem należącym do szkockiego archipelagu Hybryd. Owe miejsce nazywa się czasem Bazaltowym Skarbem Szkocji. Cała wyspa jest wspaniałym i niepowtarzalnym dziełem natury. Składa się z sześciobocznych oraz czterobocznych, bazaltowych ciosów skalnych, które zostały wypchnięte nad powierzchnię wody. Całkowita powierzchnia wyspy to niespełna 33 kilometry kwadratowe, a najwyższy cios skalny osiąga wysokość: 42 metrów. Niesamowity, kolumnowy kształt wyspy przypominał wikingom ich własne domy (wykonywane z układanych pionowo pni drzew). Warto wiedzieć, że to właśnie wikingowie nadali temu miejscu swoją nazwę (która w tłumaczeniu oznacza: kolumnowa wyspa).

Co ciekawego zobaczymy na wyspie Staffa?

Wyspa obfituje w wyjątkowe, naturalne atrakcje. Jednymi z nich są ogromne jaskinie skalne. Największą popularnością cieszy się grota Fingala (odkryta przez angielskiego naturalistę Josepha Banksa). Owe miejsce jest często określane mianem groty melodii. Taka nazwa obrazuje Nam niesamowite efekty dźwiękowe, wydobywające się wnętrza jaskini. Z naturalnego, łukowatego sklepienia groty, wydobywa się głośne echo morskich fal, które jest niesamowitą, lekko niepokojącą atrakcją.

Na wyspie Staffa znajduje się też wyjątkowa skała, która do złudzenia przypomina piramidę. Ta naturalna konstrukcja znana jest pod nazwą Am Buachaille (co w tłumaczeniu oznacza: Pasterz). Składa się z wielkich, bazaltowych kolumn. Całą konstrukcję możemy zaobserwować w pełni jedynie podczas odpływów.

Zwierzęta na wyspie

Wyspa Staffa nie jest zamieszkiwana na stałe przez żadne gatunki zwierząt. Jednak w sezonie maj-wrzesień, możemy tam spotkać wspaniałe okazy maskonurów. Są to zabawnie wyglądające, wodne ptaki, których populacja jest bardzo niewielka. Niektóre ludy północne wierzą, że maskonury są następnym wcieleniem marynarzy oraz rybaków, którzy zginęli na morzu.

Jak dostać się na wyspę?

Na wyspę możemy dostać się łodzią, kursującą z miasta Oban (w zachodniej części Szkocji), Fionnphor (leżącej na pobliskiej wyspie Mull) bądź z niewielkiej wysepki Lona (położonej na południu Szkocji). W okresie od kwietnia do października odbywa się wiele tam rejsów. Jednak na ląd tej bazaltowej wyspy możemy zejść jedynie przy sprzyjającej, spokojnej pogodzie.

foto: Iona Robertson, źródło: wikipedia

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.