Portovenere

Portovenere to niewielkie włoskie miasteczko znajdujące się w rejonie Liguria. Słynie z przepięknych widoków, atrakcyjnych zabytków, pięknych wysepek oraz unikalnych jaskiń. Portovenere liczy tylko niespełna 4100 osób, jednak jego piękno przyciąga wielu turystów Warto wiedzieć, że ta maleńka miejscowość została uznana za fragment światowego dziedzictwa i wpisana na listę UNESCO. Coraz częściej można spotkać się z opinią, że Portovenere oraz pobliski park Cinque Terre to jedno z 10 najpiękniejszych miejsc Europy.

Co warto zobaczyć?

Jedną z pierwszych atrakcji, które widzimy przypływając do Portovenere jest Kościół św. Piotra. Wieże i mury tego obiektu wyglądają niemal tak samo jak mury zamkowe. Jednak docierając bliżej natychmiast zauważamy, że jest to przepiękny, zabytkowy kościół. Warto wiedzieć, iż wybudowano go już w 1198 roku. Nieopodal kościoła ujrzymy jaskinie Arpaia. To ogromna naturalna formacja, którą możemy obejrzeć z każdej strony. Bezpośrednio przy kościele św. Piotra znajduje się zejście do punktu widokowego – usytuowanego u wrót jaskini Arpala. Widok przyciąga wielu turystów i jest niezwykłą atrakcją.

Kolejną ciekawą atrakcją jest Brama Miejska i połączona z nią wieża. To dwa unikalne obiekty, które prowadzą bezpośrednio do serca Portovenere – pięknej ulicy Capellini. Ta wąska ulica wypełniona zabytkowymi budynkami sprawia bardzo ciekawe wrażenie. Ciekawie prezentują się także liczne sklepy, bary i restauracje w których możemy spróbować regionalnej, ligurskiej kuchni.

Od wielu lat jedną z najpopularniejszych atrakcji miasteczka jest Zamek Doriów. To wspaniała budowla pochodząca prawdopodobnie z XIII wieku. Zamek był własnością wpływowego rodu Doriów, który miał największy wpływ na losy republiki Genui. Warto wiedzieć, że obecnie zamek jest w całości oddany do dyspozycji turystów. Z wysokich murów zamkowych można zobaczyć panoramę całego Portovenere.

Cinque Terre

Zwiedzając miasteczko Portovenere trzeba także zobaczyć pobliskie Cinque Terre. To przepiękny, jeden z najczystszych w europie rejonów. Na uwagę zasługuje postawa lokalnej ludności. Ludzie żyją zgodnie z naturą i jej podstawowymi prawidłowościami, dbają o lokalne środowisko i tworzą wyjątkową, niewielką społeczność. Cinque Terre kryje w sobie przepiękną roślinność, rajskie plaże, nietypowe winnice i niezliczone piesze szlaki. Podróż do tego miejsca jest niesłychaną atrakcją dla miłośników przyrody. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Największe osady w regionie znajdują się na terenach skalistych – wyglądają niezwykle pięknie zarówno od strony lądu jak i od strony morza. Warto dodać, że wszystkie osady znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od siebie. Bez problemu możemy zwiedzić je wszystkie na piechotę. Wiele ścieżek doczekało się nawet własnej nazwy. Największą popularnością cieszy się romantyczna Ścieżka Miłości.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.