Turcja

Turcja to piękne i malownicze państwo, które jest otoczone aż czterema morzami: Egejskim, Marmara, Śródziemnym oraz morzem Czarnym. Nie trudno się domyślić, że takie umiejscowienie geograficzne sprawia, iż Tureckie wybrzeża są zaliczane do jednych z najbardziej zróżnicowanych na świecie. Na wybrzeżach kraju znajdziemy zarówno piękne piaszczyste plaże, tereny klifowe jak i plaże kamieniste. Miłośnicy atrakcji wodnych mogą żeglować, nurkować, surfować a także wylegiwać się na ciepłym, złocistym piasku. Piękna roślinność i lazurowa woda przyciągają turystów z całego świata i sprawiają, że Turcja stała się dość popularnym krajem turystycznym.

Najpiękniejsze plaże Turcji.

Najpopularniejsza Turecka plaża znajduje się w rejonie Ölüdeniz, wraz ze swoją błękitną laguną. Rejon Ölüdeniz często określa się mianem Turkusowego Wybrzeża. Piękne niebieskie wody są niemal niewidoczne od strony morza śródziemnego, cała plaża jest otoczona piękną zatoczką. Turkusowe Wybrzeże jest tak piękne, że często widujemy je na zdjęciach reklamujących Turcje. Błękitna laguna i bardzo czyste, wyjątkowo niebieskie wody są wspaniałym miejscem do nurkowania oraz uprawiania innych sportów wodnych.

Druga rajska plaża leżąca obok rejonu Ölüdeniz znajduje się w sercu Doliny Motyli, leżącej pomiędzy ścianami monumentalnego wąwozu. Do Doliny Motyli możemy się dostać jedynie komunikacją wodną, na miejscu zobaczymy przepiękne, małe zatoczki, plaże z niespotykanie białym piaskiem oraz efektowną roślinnością. W tym miejscu przeważnie przebywają osoby lubiące cisze, spokój i kameralną atmosferę, która sprzyja wypoczynkowi.

Trzecia bardzo popularna i niezwykle piękna jest plaża znajdująca się u wybrzeży miasta Alanya. Piękne plaże są tu otoczone bogatym zapleczem turystycznym, przepiękną roślinnością oraz urokliwymi zatoczkami. Jedyną wadą tego miejsca jest bardzo duże zatłoczenie, przypadające w szczycie sezonu. Z tego powodu, w sezonie letnim lepiej zwiedzić mniej znaną plaże ulokowaną w rejonie miasta Dalyan. Plaża Iztuzu jest często nazywana plażą żółwi, leży u wybrzeży ciepłego morza Śródziemnego oraz ujścia pięknej rzeki Dalyan. Piękny złocisty piasek jest tu otoczony wyjątkowo czystą wodą oraz urokliwymi, dziewiczymi górami. Co ciekawe, zejście do morza jest tu bardzo łagodne, a co za tym idzie, może być świetnym i bezpiecznym miejscem na rodzinne wakacje. Stosunkowo mała ilość turystów sprawia, że plaża jest dobrym miejscem do wypoczynku. Jeśli znudzi Nam się wylegiwanie na piasku możemy też zwiedzić leżące nieopodal zabytki, na przykład: grobowce likilijskie, mury Akropolis oraz bardzo dobrze zachowane ruiny świątyń greckich.

Co warto odwiedzić?

Jednym z ciekawszych miast w Turcji jest Antalya, położona na południowym zachodzie kraju. Jej znakiem rozpoznawczym jest Czerwona Wieża wybudowana w XII wieku, za czasów panowania sułtana Keykubada. Wieża służyła niegdyś do obrony portu, dziś dumnie wznosi się nad miastem i jest jego sztandarowym punktem. W Antalyi warto też obejrzeć najpiękniejsze, naturalne skarby, którymi są jaskinie. Największą popularnością cieszy się tajemnicza jaskinia Dim. Zobaczy w niej nietypowe stalaktyty i stalagmity a zaglądając na dół, ujrzymy małe jeziorko.

Na szczególną uwagę turystów zasługuje także Stambuł, wraz ze swoim monumentalnym pałacem Topkapi. Jest to cały, zapierający dech w piersiach kompleks budynków, wystawnych ogrodów oraz przepięknych pełnych przepychu pawilonów. Stambuł jest też pełen innych atrakcji, dużym zainteresowaniem cieszy się jeden z najstarszych bazarów na świecie – Brand Bazar. Jest to ogromny kompleks obejmujący ponad 50 ulic, można tu kupić niemal wszystko, od jedzenia, przez unikalne pamiątki, aż po dobra luksusowe.

Kiedy warto wybrać się do Turcji?

Turcja jest bardzo rozległym krajem, na który oddziałują różne czynniki klimatyczne. Optymalny czas wycieczki zależy zatem od Naszych indywidualnych oczekiwań. Szczyt sezonu przypada na okres od lipca do września. Jest to czas, gdy u wybrzeży Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego świeci bardzo intensywne słońce. Wysokie temperatury sprawiają, że wielbiciele aktywnego wypoczynku bardziej preferują przełom września i października – w tym okresie jest nieco chłodniej, a aktywny wypoczynek nie jest tak bardzo męczący.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

6 Komentarze

  1. Do Turcji można lecieć prawie o każdej porze roku, wszystko zależy tylko od tego co chcemy tam robić. Wyjątkiem są tylko wybrzeża morza czarnego, do których warto wybierać się jedynie w sezonie letnim. W innych miesiącach przeważnie jest tam fatalna pogoda.

  2. Moi rodzice byli w Turcji rok temu, wylegiwali się na plaży w Alanyi. Mówili że było pięknie, tylko trochę przeszkadzały im te tłumy ludzi. Ja z pewnością wybrałbym mniej zatłoczone plaże.

  3. Turcja, jeden z piękniejszych krajów, który każdy wczasowicz powinien wziąć pod uwagę.Ciekawe zabytki, świetna pogoda to jedne z wielu atutów tego państwa.

  4. Mnie bardzo zaciekawił ten wątek o plaży Iztuzu – wcześniej o niej nie słyszałam. Z pewnością jest dużo ciekawsza niż te bardzo popularne i oblegane tereny na których zawsze są setki turystów.

  5. Piękny kraj, bogata tradycja i wiele ciekawych zabytków. Ja chętnie pochodziłabym po tym największym i najstarszym na świecie bazarze. Tam na pewno jest bardzo klimatycznie, w końcu Turcja słynie z takich miejsc bazarowych.

  6. Turcja to faktycznie piękny kraj, który jest pełny pięknych rajskich plaż. Sama niebieska Laguna jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.