Skamieniałość nr 6/2024 – Ząb mozazaura

ZĄB WYMARŁEGO MOZAZAURA W SKALE
ZĄB WYMARŁEGO MOZAZAURA W SKALE

WIEK : ok. 71 – 66 mln. lat temu.
LOK.: QUED ZEM, MAROKO
WYMIARY ZE SKAŁĄ: OK. 8,7 x 7,2 x 3,2 cm
WAGA : 151,6 g

ZĄB WYMARŁEGO MOZAZAURA W SKALE
ZĄB WYMARŁEGO MOZAZAURA W SKALE
ZĄB WYMARŁEGO MOZAZAURA W SKALE
ZĄB WYMARŁEGO MOZAZAURA W SKALE

Mozazaur – rodzaj wymarłych jaszczurek morskich. Jego nazwa oznacza „jaszczur znad Mozy” (łac. Mosa „Moza”; gr. σαυρος sauros „jaszczurka”). Była to jedna z największych jaszczurek w dziejach. Z uwagi na swoje drapieżne usposobienie zyskał przydomek „tyranozaura z głębin”. Żył w okresie późnej kredy (mastrycht, około 71–66 mln lat temu) na terenach obecnych: Europy (Belgia, Holandia, Szwecja, Polska), Ameryki Północnej (USA; stany Dakota Południowa i New Jersey), Afryki, Nowej Zelandii i być może Japonii.

Mógł osiągać ponad 17,5 m długości, z czego ponad 1,5 metra liczyła sama jego szczęka. Kształt ciała mozazaurów przypominał ten spotykany u dzisiejszych waranów, był jednak bardziej wydłużony i opływowy. U mozazaurów, w miejscu łap wykształciły się cztery płetwy. Szeroki i długi ogon był siłą napędową, reszta ciała pozostawała w bezruchu. Taki sposób poruszania się przypominać może przedstawicieli węgorzokształtnych lub węży morskich.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.