Skamieniałość nr 4/2024 – Knightia Eoceana

Knightia Eoceana
Knightia Eoceana

WIEK : OKOŁO 50 MLN LAT (EOCEN)
LOK. : WYOMING, USA
WIELKOŚĆ PŁYTKI OK : 9,1 x 8,7 x 0,6 cm
WIELKOŚĆ SKAMIENIAŁEJ RYBY OK : 6,5 x 1,8 cm
WAGA : 62 g

Knightia to wymarły rodzaj ryb kostnoszkieletowych, który żył w słodkowodnych jeziorach i rzekach Ameryki Północnej i Azji w epoce eocenu. Rodzaj został ustanowiony przez Davida Starra Jordana w 1907 roku na cześć zmarłego profesora Uniwersytetu Wyoming Wilbura Clintona Knighta, „niestrudzonego studenta paleontologii Gór Skalistych”.

Jest to oficjalna skamielina stanu Wyoming i najczęściej wydobywana kopalna ryba na świecie.
Knightia należy do tej samej rodziny taksonomicznej co śledź i sardynki i jest na tyle podobna do tej pierwszej, że zarówno Knightia alta, jak i Knightia eocaena zostały pierwotnie opisane jako gatunki prawdziwego śledzia z rodzaju Clupea.

Podobnie jak w przypadku współczesnych clupeidów, Knightia prawdopodobnie żywiła się algami i okrzemkami, a także owadami i czasami mniejszymi rybami.

W anatomii ryby Knightia występowały rzędy łusek grzbietowych i brzusznych, biegnących od tyłu głowy do płetw środkowych. Miały ciężkie łuski i małe stożkowe zęby. Ich wielkość różniła się w zależności od gatunku: najdłuższa była Knightia eocaena, dorastająca do 25 cm, chociaż większość okazów nie była większa niż 15 cm. Drapieżniki Knightia, stanowiły obfite źródło pożywienia dla większych drapieżników eoceńskich.

Knightia Eoceana
Knightia Eoceana

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.