Teneryfa

W kolejnej części cyklu „Po drogach do raju” zmierzamy do malowniczej wyspy na której lazurowy Ocean Atlantycki łączy się z pięknymi szerokimi plażami i przepiękną roślinnością. Ową wyspą jest Teneryfa, największa spośród wysp Archipelagu Kanaryjskiego. W tym miejscu znajdziemy bardzo zróżnicowaną florę i faunę, odmienne krajobrazy oraz przepiękne widoki, cała wyspa ze względu na swą specyfikę jest często nazywana kontynentem w miniaturze. Takiej różnorodności nie znajdziemy w żadnym innym rejonie świata.

Delfiny i walenie

Wybrzeża Teneryfy są najlepszym miejscem do oglądania poczynań delfinów i waleni. Na południowo- zachodnim wybrzeżu możemy regularnie obserwować całe grupy delfinów butlonosych oraz grindwali krótkopłetwych, które na stale zamieszkują te tereny. Ciekawy turysta może pływać specjalnymi łodziami obserwacyjnymi, katamaranami lub perfekcyjnie przygotowanymi, bajecznymi statkami pirackimi, na których można zjeść smaczny posiłek, popłynąć śladami delfinów lub wybrać się do przepięknej zatoki Masca. Nie lada atrakcją są też kąpiele w oceanie oraz nieskończona biesiada na pokładzie statku.

Najciekawsze miejsca na wyspie

Teneryfa nie jest jedynie kompleksem przepięknych plaż, to także miejsce, które obfituje w przepiękne krajobrazy. Jednym z ciekawszych miejsc które warto odwiedzić jest majestatyczny, uśpiony wulkan Teide oraz położony na nim park narodowy. Nazwa Teide oznaczała piekło, a według miejscowych wierzeń w sercu wulkanu czaił się zły demon o imieniu Guayota. To dzięki niemu Teneryfa posiada obecny kształt i tak różnorodne ukształtowanie terenu. U zboczy wulkanu zobaczymy najpiękniejsze gatunki zwierząt oraz endemicznej roślinności, która występuje jedynie na Archipelagu Kanaryjskim. Podróż w głąb tego miejsca jest wspaniałą lekcją dla każdego turysty. Co odważniejsi z nich mogą wejść wyżej na sam szczyt Teide, jednak przed wyprawą należy się dobrze przygotować i uzyskać pozwolenie od władz Parku.

Podróżując po Teneryfie warto też wstąpić do mniejszych, urokliwych miasteczek, które stanowią wizytówkę wyspy. W tych stosunkowo niewielkich miejscowościach możemy zobaczyć majestatyczne budowle, zabytkowe kościoły i eleganckie domy, które w harmonijny sposób łączą się z piękną przyrodą, tworząc z nią spójną całość. Jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miasteczek Teneryfy jest Masca – mało znana miejscowość położona w Parku Krajobrazowym Teno. To tutaj spotkamy najpiękniejsze okazy roślin, zobaczymy zapierające dech w piersiach widoki i będziemy mogli obcować z naturą sam na sam. Miasteczko Masca nie jest zbyt dobrze znane, dlatego nie spotkamy w nim wielu turystów. Szlak wiodący do tego miejsca nie należy do najprostszych, jednak może być wspaniałą przygodą dla miłośników pieszych wędrówek oraz wspinaczki.

Kolejnym ciekawym miejscem jest La Orotava – miasteczko położone w północnej części Teneryfy. Nietypowa architektura sprawia bardzo duże wrażenie na miłośnikach zabytków, jednak piękne dworki i majestatyczne wieże to jeszcze nie koniec atrakcji tego miasta. W jego centrum znajduje się też piękne, unikatowe muzeum dywanów oraz wyjątkowy ośrodek rzemieślniczy. W mieście spotkamy też wyjątkowo przyjaznych ludzi, którzy chętnie udzielą Nam pomocy, powiedzą wiele praktycznych wskazówek i pomogą w dotarciu do celu podróży.

Podczas zwiedzania Teneryfy koniecznie powinniśmy odwiedzić Jaskinie Wiatru, tak zwaną – Cueva del Viento. Cała okolica jest kompleksem podziemnych korytarzy, zagadkowych jaskiń, wąskich tuneli oraz majestatycznych podziemnych skałek, na których można uprawiać wspinaczkę. Jaskinia wiatru jest najdłuższym tunelem wulkanicznym w całej Europie. Niesamowity klimat tego miejsca przenosi Nas do zupełnie innego, nieznanego dotąd świata, w którym możemy przechodzić po tarasach lawowych, oglądać niesamowite formy geometryczne i zagłębiać się w historię wyspy. To tutaj zobaczymy ślady najstarszych form flory i fauny, które niegdyś bytowały na Archipelagu Kanaryjskim.

 

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

5 Komentarze

  1. Wizja kilkutygodniowego wypoczynku na Teneryfie bardzo mi się podoba. Szczególnie że tam każdy znajdzie coś dla siebie, tak jak napisano to w artykule, jest to kontynent w miniaturze.

  2. Teneryfa na pewno jest piękna ale ja osobiście wolałabym się wybrać na Gran Canarie, bo tam chyba jest więcej atrakcji dla młodych ludzi. Chociaż ta zatoka Masca też brzemi bardzo obiecująco.

  3. Świetne plaże, czysta woda tylko tych turystów trochę za dużo. Mimo wszystko Teneryfa z całą pewnością zasługuje na to żeby być ujęta w całym cyklu.

  4. Wizja takiego wypoczynku chyba każdemu się podoba 🙂 Mi bardzo podoba się wizja wejścia na szczyt tego wulkanu, chociaż nie wiem czy dałabym rade.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.