Operacje plastyczne w Polsce

Mówi się, że wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy, a przede wszystkim liczy się wnętrze człowieka. Z drugiej jednak strony – często właśnie dzięki urodzie można dostać awans, wymarzoną pracę, poznać wymarzoną kobietę lub… zawrzeć korzystny z finansowego punktu widzenia związek małżeński. W czasach, gdy wszystko jest towarem, wygląd zewnętrzny staje się potężną kartą przetargową. Kobiety i mężczyźni często myślą o nim jak o inwestycji w przyszłość. Chirurdzy plastyczni zacierają ręce – branża operacji poprawiających wygląd generuje coraz większe dochody. Polska staje się prawdziwym „operacyjnym zagłębiem”, do którego zjeżdżają się „chorzy” z całego świata.

Poprawianie Matki Natury

Prawie połowa polskich nastolatek jest niezadowolona ze swojego wyglądu zewnętrznego i zdecydowałaby się poddać operacji plastycznej, gdyby została ona przez kogoś opłacona. Prawie trzydzieści procent pytanych panów również myślało kiedyś o operacyjnej korekcie swojej urody. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży i osób do trzydziestego piątego roku życia. Źródłem poważnych kompleksów są znane magazyny mody i popularne filmy. Pragnienie wyglądania tak jak znana aktorka czy modelka pcha wiele osób do coraz poważniejszych, nieraz zagrażających zdrowiu ingerencji we własny wygląd.

W okresie młodości potrzeba podobania się otoczeniu jest najsilniejsza. Nie ma w tym niczego nienaturalnego. Jest to czas intensywnego życia towarzyskiego, nawiązywania związków z płcią przeciwną i poszukiwania swojej „drugiej połowy”. W tym czasie młodym osobom towarzyszy często przeświadczenie, że w każdej chwili znajdują się w centrum zainteresowania, a ich uroda nieustannie podlega ocenie i komentarzom. Młode dziewczyny i kobiety często martwią się zbyt małymi piersiami, zaokrąglonymi biodrami, kształtem ust lub uszu. Po prostu nie chcą wierzyć, że właśnie takie mogą się podobać. Zdarzają się również przypadki, gdy do chirurga plastycznego zgłasza się nastolatka zażenowana niezbyt estetycznym, jej zdaniem, ukształtowaniem części intymnych. Jeśli obsesyjnie poszukujemy u siebie wad i „niedoskonałości” – z pewnością je dostrzeżemy. Trudno nam zrozumieć, że to właśnie różnorodność stanowi o pięknie otaczającej nas Natury.

Panowie często marzą o kulturystycznej, wysportowanej sylwetce. Niekiedy decydują się na wstrzykiwanie do mięśni specjalnego olejowego preparatu, który je „rozpycha” od wewnątrz. Jest to bolesny i niebezpieczny zabieg obarczony dużym ryzykiem powikłań. Nie ma też oczywiście nic wspólnego z rzeczywistą siłą czy kondycją. Chętnych jednak przybywa. Wielu mężczyznom trudno jest zrozumieć, że kobiety cenią w nich przede wszystkim zaradność, opiekuńczość, dowcip oraz kulturę. Wciąż pokutuje stereotyp mięśniaka-przystojniaka, który doszedł do swojej sylwetki rzekomo morderczymi treningami. Po muskulaturze panowie myślą przede wszystkim o swojej twarzy. Przeszkadza im często kształt nosa, ust, uszu i… powiek. To wszystko to może naprawić skalpel chirurga. Ceny nie są wygórowane, drobne korekty uszu czy warg to zaledwie dwa, trzy tysiące złotych… nic dziwnego, że do Polski coraz częściej zjeżdżają się turyści zza granicy, na przykład ze Szwecji i Niemiec. Operacja jest u nas dwu lub trzykrotnie tańsza niż w ich rodzinnym kraju. Pytanie – czy warto?

Kiedy operacja plastyczna jest naprawdę potrzebna?

Niekiedy istnieją przypadki, gdy operacja jest wskazana. Defekt urody może być wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Wraz z uszczerbkiem na wyglądzie zewnętrznym może wtedy pojawiać się dysfunkcja utrudniająca lub nawet uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie. Do takich sytuacji należą na przykład uszkodzenia żuchwy lub twarzoczaszki. Niektóre znamiona mogą przerodzić się w zmiany o charakterze nowotworowym – dlatego warto czasem je usuwać i badać. W tych przypadkach chirurgiczna pomoc jest po prostu niezbędna. Trzeba mieć też na względzie komfort psychiczny pacjenta. Jeśli defekt urody, wrodzony lub nabyty, mocno odbija się na jego życiu osobistym – warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Należy pamiętać, że czasem warto oddać się w ręce chirurga po to, by móc lepiej funkcjonować i czuć się bardziej akceptowanym. Są to jednak szczególne sytuacje, nie mające związku z przeciętnymi kompleksami jakie odczuwa typowa nastolatka… Trzeba bowiem pamiętać, że każda operacja jest ingerencją w organizm i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Jest też utratą części „samego siebie”, którą nieraz warto polubić i zaakceptować.

W wielu przypadkach operacja plastyczna jest zwykłym „pójściem na łatwiznę”. Zanim się na nią zdecydujemy, warto dokonać ogólnej oceny naszego zdrowie i atrakcyjności. Próbujmy wypisać na kartce papieru nasze plusy i minusy. Często bywa tak, że zdrowiej i bezpieczniej jest popracować nad sylwetką niż oddawać się w ręce chirurga. Zgrabna kobieta z małymi piersiami również jest odbierana jako bardzo atrakcyjna. Zakrzywiony nosek może być kokieteryjny. Odrobina piegów dodaje uroku. Z drugiej strony operacja uszu czy ust – niewiele pomoże kobiecie, która na co dzień nie dba o siebie i nie potrafi się dobrze ubrać. Przed podjęciem decyzji spójrzmy więc na siebie „holistycznie”, czyli całościowo.

Gdzie się operować? Oto jest pytanie.

Do myślenia daje przypadek młodej Szwedki, która zdecydowała się na operację powiększenia piersi. Na skutek pooperacyjnych powikłań stan zdrowia pacjentki gwałtownie się pogorszył, a chora zapadła w śpiączkę. Takich przypadków nie jest wiele biorąc pod uwagę ilość przeprowadzanych w Polsce zabiegów, lecz stanowią one przestrogę dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na jakości świadczonych usług. Trzeba pamiętać, by w przypadku korzystania z chirurgii plastycznej zawsze wybierać ośrodki cieszące się dobrą renomą i istniejące już od długiego czasu. Nie należy przeprowadzać tego typu zabiegów w placówkach paramedycznych lub dysponujących słabym wyposażeniem. Przed podjęciem decyzji koniecznie powinniśmy skonsultować się z niezależnymi specjalistami poznając wszystkie za i przeciw. W Polsce główne ośrodki chirurgii plastycznej znajdują się w Warszawie i Łodzi. Szczegóły można poznać wchodząc na strony internetowe placówek przeprowadzających takie zabiegi. Przed skorzystaniem z usług trzeba koniecznie zapoznać się z osiągnięciami i wykształceniem lekarza, który zajmie się operacją. Najlepiej, jeśli jest to ktoś znany i ceniony w środowisku medycznym. Koniecznie trzeba prześledzić opinie na formach, szczególnie skupiając się na tych negatywnych. Nieraz są one ważnym sygnałem i przestrogą.

Odradzamy operacje plastyczne, jeśli nie są one wykonywane dla poprawy jakości naszego życia. Poprawianie natury można zastosować, gdy wygląd staje się dla nas prawdziwym problemem utrudniającym funkcjonowanie w społeczeństwie. W innym przypadku najlepiej jest polubić piegi, wąskie usta, zadarty nosek czy odstające uszy. Nie są to najczęściej defekty wymagające operacyjnych interwencji. Świadczą one raczej o naszej niepowtarzalnej, indywidualnej urodzie.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.