Meksyk

Meksyk jest państwem położonym w Ameryce północnej, które od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, a od południa z Belize i Gwatemalą. Zwiedzając ten kraj natkniemy się na piękne wybrzeża, czyste plaże, wysokie góry, wulkany, pustynie a także na niesamowitą przyrodę, która zaskakuje swoim egzotycznym wyglądem. Jednymi z największych atrakcji turystycznych Meksyku są plaże położone nad Oceanem Spokojnym. Bogate zaplecze hotelowe, luksusowe kurorty, krystaliczna woda i piękna pogoda rok rocznie przyciągają amatorów aktywnego wypoczynku. Według wielu sportowców, to właśnie wybrzeża Meksyku gwarantują najlepsze warunki do uprawiania surfingu oraz nurkowania.

Stolica kraju

Stolica kraju – Mexico City – często jest jednym z pierwszych etapów wycieczki po kraju. Owe miejsce jest drugą co do wielkości aglomeracją świata, a jednocześnie kolebką niepowtarzalnych tradycji, bogatej historii i kultury. Miasto Meksyk zostało zbudowane na ruinach Azteckiej stolicy – Tenochtitlan. Do dziś możemy tam znaleźć wiele ciekawych zabytków, które przybliżają Nam niesamowitą Aztecką cywilizację, dobrym przykładem może być Park Alameda, który niegdyś był Azteckim centrum handlu. Na uwagę zasługuje też Templo Mayor – muzeum Azteckie, które kiedyś było świątynią dedykowaną ku czci boga wojny oraz boga deszczu.
Miasto samo w sobie stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, wysiadając z samolotu zobaczymy ogromne wieżowce, piękne parki oraz kolonialne dzielnice należące do dystryktu Santa Fe. W samym sercu miasta znajduje się plac konstytucji – jeden z największych na świecie. W północnej części placu mieści się ogromna Katedra Metropolitana -Catedral Metropolitana, stanowiąca unikatową mieszankę różnych stylów architektonicznych (owa różnorodność wynika z faktu, iż Katedra była budowana przez ponad 100lat).

Wypoczynek na plażach

Jednym z najbardziej znanych miejsc, które przyciągają turystów jest Acapulco czyli portowe miasto, które jako pierwsze otworzyło się na podróżników i szybko zyskało sławę na całym świecie. Piękne plaże oraz czysta, ciepła woda przyciągają amatorów aktywnego wypoczynku wodnego, niemal zawsze można tam zobaczyć surferów i pasjonatów nurkowania. Unikalne kurorty i ośrodki wypoczynkowe wychodzą na wprost oczekiwaniom swoich klientów, oferując im liczne treningi, kursy oraz szkolenia z zakresu uprawiania sportów wodnych.

Osoby chcące uniknąć zatłoczonej plaży i gwaru cywilizacji mogą udać się do stanu Baja California, położonego nieopodal granicy z Ameryką. Niema tam już takich tłumów, można wygodnie wypoczywać na plaży, nurkować oraz pływać na desce. Klimat tego rejonu jest dość suchy, jednak morska bryza łagodzi upały i sprawia, że wypoczynek na plażach staje się bardzo przyjemny.

Omawiając Meksykańskie atrakcje wodne niemożna zapomnieć o nurkowaniu na półwyspie Jukatan. To tam znajdują się najpiękniejsze rafy koralowe, położone pomiędzy wyspami: Cozumel oraz Isla de Mujeres. W tym rejonie znajdziemy drugą co do wielkości rafę koralową świata – El Palancar. Jako jedna z niewielu zachowała jeszcze swoje dziewicze kolory, oraz bogactwo flory i fauny. Przybywając na wyspę Cancun znajdziemy wielu przewodników, którzy wypożyczą niezbędny sprzęt, przewiozą na rafę i będą służyli pomocą podczas nurkowania.

Kultura Azteków – Miasto Bogów

Odwiedzając stolicę kraju warto udać się około 50 kilometrów na północny wschód. Znajdziemy tam jedną z ciekawszych atrakcji Meksyku, czyli Miasto Bogów – Teotihuacan, które według wierzeń Azteckich zostało wybudowane przez mitycznych olbrzymów. W tym miejscu znajdują się dwie przepiękne piramidy; La Pyramide del Sol – piramida słońca oraz nieco mniejsza Pyramide de la Luna – Piramida Księżyca. Podróż po Teotihuacan jest niesamowitym przeżyciem, uroku temu miejscu dodaje fakt, że pomimo ponad 150 lat wykopalisk, odkryto tylko niewielką część miasta, a pod piaskiem zapewne kryje się jeszcze wiele fascynujących tajemnic.

Kultura Majów

Majowie zamieszkiwali półwysep Jukatan, zasłynęli niesamowitą wiedzą astronomiczną oraz matematyczną, rozwinęli pismo obrazkowe, którego tajniki odkrywamy po dziś dzień. Zapoznając się z kulturą Majów warto odwiedzić Chichen Itza, które kiedyś było ośrodkiem religijnym. W Chichen Itza znajdziemy między innymi obserwatorium astronomiczne, w którym starożytni Majowie obliczali fazy księżyca i prowadzili skomplikowane pomiary ciał niebieskich. Na uwagę zasługuje także niesamowita świątynia Castillo, która ma 365 schodów (symbolizujących liczbę dni w roku) oraz 18 tarasów (symbolizujących miesiące).

 

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

3 Komentarze

  1. Moim zdaniem Teotihuacan jest jednym z najbardziej tajemniczych i ciekawych miejsc na świecie. Te piramidy wyglądają imponująco a podróż do kolebki kultury Azteckiej musi być świetnym przeżyciem.

  2. A moim zdaniem największą atrakcją są te rafy koralowe na półwyspie Jukatan. Niewiadomo ile czasu będziemy mogli się cieszyć ich pięknem, bo jak wiadomo rafy koralowe zaczynają zamierać.

  3. Kilka dni temu zastanawiałam się czy w cyklu pojawi się też Meksyk. Świetne i bardzo różnorodne miejsce w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mnie osobiście najbardziej pasjonują zabytki związane z Aztekami i Majami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.