Chorwacja

W siódmej części cyklu „Po drogach do raju” przenosimy się do malowniczej Chorwacji, gdzie piękno krajobrazu oraz bogactwo flory i fauny łączą się z przystępną ceną. W tym miejscu spotykają się: Alpy. Morze Śródziemne oraz Równina Panońska, które tworzą zapierające dech w piersiach, naturalne atrakcje turystyczne. Co więcej, dla europejczyków jest to kraj na wyciągnięcie ręki, który jak magnez przyciąga tysiące turystów. Ciepły, łagodny klimat, malachitowe morze, smaczna kuchnia, nieskażona cywilizacją przyroda oraz bogata tradycja sprawiają, że Chorwacja stała się chętnie odwiedzanym krajem turystycznym i z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę gości.

Klimat

Klimat Chorwacji sprzyja rozwojowi turystyki, co ciekawe nadmorskie tereny tego kraju są najsłoneczniejsze w całej europie. Daje to niemal całkowitą gwarancję udanej pogody oraz przyjemnego wypoczynku na ciepłej, piaskowej plaży. Z tego powodu wielu polskich turystów rezygnuje z wakacji nad Bałtykiem, na rzecz kąpieli w ciepłym Adriatyku. Na uwagę zasługuje także krystalicznie czyste dno Adriatyku, które należy do najmniej zanieczyszczonych w całej Europie. Jest to nie lada gratka dla pasjonatów nurkowania oraz dla żeglarzy.

Czemu właśnie Chorwacja?

Chorwacja jest jednym z najpiękniejszych krajów leżących nad Adriatykiem, posiada bardzo długą linię brzegową, która odkrywa przed turystami swoje czyste, rajskie plaże. Co więcej, Chorwacja to kraj wysp – w jego skład wchodzi ponad 1000 mniejszych i większych wysepek, w których tylko niewielki procent jest zamieszkały przez człowieka. Jak łatwo się domyślić, taka ilość wysp oraz zatoczek sprawia, że każdy może znaleźć jakiś własny, piękny i kameralny zakątek, w którym będzie podziwiał niesamowite widoki oraz nieskażone cywilizacją szlaki. Czasem niezamieszkałe wyspy możemy znaleźć już w niewielkiej odległości od najbardziej popularnych, zatłoczonych plaż.

Zastanawiając się nad podróżą do Chorwacji warto też pamiętać, iż jest to idealny kraj na podróże rodzinne. Łagodny klimat nie będzie uciążliwy podczas zwiedzania zabytków, a czyste, piaszczyste plaże stanowią bardzo przyjemną atrakcję dla najmłodszych turystów. W tak zwanej Perle Adriatyku – Dubrowniku znajdziemy wiele baz noclegowych, dostosowanych do wymagań całej rodziny. Wszystkie najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne są tu położone w bardzo małej odległości od siebie, co znacznie ułatwia zwiedzanie w gronie rodzinnym.

Miejsca, które warto zobaczyć na Chorwacji.

Oprócz wspomnianej powyżej Perły Adriatyku na uwagę zasługują też inne malownicze miasta, takie jak stolica kraju – Zagrzeb. Jednymi z najciekawszych atrakcji tego miejsca są: imponująca wieża Lotrscak a także Muzeum Archeologiczne, posiadające unikalne eksponaty, które znacznie przybliżają historię Zagrzebia oraz całej Chorwacji. Dla pasjonatów historii imponującym miejscem będzie średniowieczna dzielnica o nazwie Gornij Grad. To tam zobaczymy najciekawsze atrakcje historyczne i kulturalne.

Bardzo popularnym i unikalnym miejscem turystycznym jest też zachodnia część Istrii, odznaczająca się łagodnym ukształtowaniem terenu oraz ciepłym, przyjemnym klimatem. W Istrii znajduje się najwięcej, dobrze wyposażonych hoteli, restauracji i baz noclegowych, które są w stanie zaspokoić oczekiwania każdego turysty. W Pula, największym mieście Istrii znajduje się przepiękny amfiteatr, który stanowi mniejszą, idealną kopię rzymskiego Koloseum.

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem jest Park Narodowy Krka wraz ze swoimi cudownymi wodospadami. W tym miejscu spotkamy bardzo zróżnicowaną, bujną florę i faunę, pełną zaskakujących cudów natury. Na terenie Parku Narodowego znajduje się aż 860 gatunków roślin oraz 18 gatunków nietoperzy, które są zagrożone wyginięciem. Nieopodal jednego z wodospadów znajdują się ruiny rzymskiego wodociągu, a także fort Kljucica – jeden z najbardziej imponujących, monumentalnych fortyfikacji wybudowanych na terenie Chorwacji.

Miłośnicy pięknych widoków powinni też obejrzeć malowniczy Park Jezior Plitwickich składający się między innymi z 16 widowiskowych jezior krasowych, połączonych ze sobą wodospadami. Przepiękne unikatowe widoki przyciągają wielu turystów, w ciągu letnich dni ich liczba przekracza nawet 2 tysiące osób na dobę. Tak duże oblężenie może być lekką przeszkodą dla turystów lubiących samotnie obcować z przyrodą, jednak malownicze, niepowtarzalne widoki stanowią dobrą rekompensatę.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

7 Komentarze

  1. CamilosSmith w pełni się z Tobą zgadzam, chociaż to też zależy od tego jaki kto ma samochód, wiesz niektórzy jeżdżą dostosowanymi camperami i podróż w nich może być znacznie przyjemniejsza od podróży pociągiem. ‚2013-04-28

  2. Chorwacja jest faktycznie bardzo dobrym pomysłem na spędzenie wakacji, lecz jeśli ktoś planuje większość czasu spędzić nad morzem, to polecam do tego Bułgarię. Jak dla mnie w Chorwacji jest za dużo kamienistych plaż w przeciwieństwie do Bułgarii, gdzie plaże są czyściuteńkie.

  3. Tak, Chorwacja to super pomysł na tygodniowe wakacje z całą rodziną. Dojechać można nawet własnym transportem, ale ja raczej nie ryzykowałabym takiej podróży samochodem wraz z małymi dziećmi, znacznie lepiej wypadają wycieczki zorganizowane.

  4. W prawdzie ja wole nasze Polskie morze, jednak to prawda, że w Chorwacji znacznie łatwiej jest trafić na dobrą, słoneczną pogodę. Niestety u nas coraz częściej są deszczowe wakacje.

  5. Chorwacja jest świetnym krajem, za rozsądne pieniądze. Żeby tam pojechać wcale nie trzeba wydawać tak dużo pieniędzy jak np. podczas wyjazdu na Seszele, dlatego moim zdaniem to dobry pomysł na coroczne wakacje.

  6. Ja jestem zafascynowana bogatą historią Chorwacji, okazuje się, że oprócz licznych atrakcji turystycznych jest to też kraj o bogatej kulturze, zróżnicowanych korzeniach i o bardzo dynamicznej historii.

  7. Chorwacja to naprawdę piękny kraj z bogatą historią, zróżnicowaną kulturą i masą atrakcji turystycznych. Planuje się tam wybrać na te wakacje, bo niestety nad naszym morzem trudno jest trafić w pogodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.