Kanion Antylopy

Kanion Antylopy jest jednym z tych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Znajduje się w sercu rezerwatu Indian Nawaho – w stanie Arizona (USA). Podróż do tego niesamowitego miejsca jest unikalną okazją na poznanie plemiennych zwyczajów i niesamowitej kultury Nawaho. Sam Kanion Antylopy jest stosunkowo mały (ok. 300 metrów długości i 15 metrów wysokości). Jednak jego unikalny wygląd w pełni rekompensuje trudy podróży i niewielkie rozmiary tego miejsca.

Miejsce mistyczne

Kanion Antylopy jest miejscem kultu Indian Nawaho. Szczeliny skalne tego niesamowitego tworu są dla nich miejscem połączenia z duchami przodków. W samo południe możemy tam zobaczyć efektowne smugi światła, które szybko przemieszczają się pomiędzy szczelinami. Indianie Nawaho nazywają je „wodą biegnącą przez skały”. Cały teren wygląda niezwykle efektownie, ale wyjątkowy jest też sam nastrój tego miejsca. W Kanionie Antylopy przeważnie nie uświadczymy tłumów turystów, gwaru ani hałasu. Jest to spokojna, nieco tajemnicza okolica, która skłania do kontemplacji. Kanion możemy zwiedzać jedynie z indiańskim przewodnikiem, co dodatkowo podkreśla niesamowity charakter tego miejsca.

Błyskawiczne powodzie

Wyjątkowe kształty kanionu powstały poprzez błyskawiczne powodzie, które w mgnieniu oka zalewają wszystkie szczeliny. Przeważnie występują w okresie monsunowym, jednak czasem wystarczą jedynie silne opady deszczu. Kanion Antylopy składa się z kamieni piaskowych, a woda nie wnika w ich powierzchnie. Wszystkie opady spływają wąskimi szczelinami wprost do pobliskiego jeziora Powella. To właśnie przez możliwość wystąpienia błyskawicznej powodzi, Indianie zdecydowali o konieczności podróżowania z przewodnikiem.

Podróż do Kanionu Antylopy

Podróż do kanionu wymaga pozwolenia Indian Nawaho. W praktyce ogranicza się ono do pobrania opłaty wstępu. Co ciekawe, do kanionu docieramy transportem przygotowanym przez członków plemienia Nawaho. Wycieczki trwają około dwie godziny. Największą popularnością cieszą się podróże w godzinach przedpołudniowych – ze względu na dobre oświetlenie i wyjątkowe smugi świetlne. Podróż w godzinach popołudniowych zapewni Nam większe poczucie prywatności (będzie tam zdecydowanie mniej turystów). Musimy jednak pamiętać, iż szczeliny kanionu są tak wąskie, że po południu dociera do nich bardzo niewiele promieni słonecznych.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.