Hawaje

W piątej części cyklu „Po drogach do raju” odwiedzamy rajskie Hawaje. Jest to niepowtarzalny stan USA, w całości otoczony Oceanem Spokojnym, a zarazem będący jednym z najpiękniejszych archipelagów Naszego globu. Całe Hawaje składają się ze 137 przepięknych, malowniczych wysp, z których zaledwie osiem jest zamieszkałych przez człowieka. Na wyjątkowość tych miejsc składa się wiele czynników: od niezwykle atrakcyjnej, rześkiej pogody, przez egzotyczną, endemiczną roślinność, tropikalne zwierzęta, malownicze wybrzeża, unikatowe zabytki aż po luksusowe zaplecza hotelowe i rekreacyjne, gwarantujące najwyższą jakość usług.

Niezwykła flora i fauna

Hawajskie wyspy są położone w znacznej odległości od stałego lądu, dzięki czemu stały się odizolowanym azylem dla wielu niepowtarzalnych, endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Tropikalny klimat oraz zróżnicowanie środowiska naturalnego sprawiły, iż na wyspach znajduje się wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, których nie znajdziemy w żadnym innym zakątku świata. Uważny obserwator może zobaczyć takie zwierzęta jak unikatowe gęsi nene, które żyją wyłącznie przy wulkanicznych zboczach. Nie lada atrakcją są także dzikie konie, kolorowe ryby hawajskie oraz tropikalne papugi.

Wśród hawajskiej roślinności największym zainteresowaniem cieszą się kwiaty lei, z których wytwarza się niepowtarzalne, tradycyjne wianuszki, zakładane na szyje każdego turysty wstępującego na wyspy. Uroku całemu otoczeniu dodają przepiękne drzewka ananasowe, soczyste marakuje i skąpane w blasku słońca guawy.

Najciekawsze miejsca

Odwiedzając Hawaje mamy do dyspozycji tyle zaskakujących i unikalnych miejsc, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Nie lada gratką są ruiny Hawajskiej świątyni, leżącej na wyspie Hawaii. Owe ruiny są pamiątką po ostatnim miejscu kultu, wzniesionemu ku czci miejscowych bogów i przybliżają Nam historię Hawajskiej kultury. Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną jest historyczny port Pearl Harbor, który był pierwszym miejscem ataku japońskiej armii. Warto wiedzieć, że to właśnie wydarzenia z Pearl Harbor zmusiły Amerykę do uczestnictwa w walkach II wojny światowej. Dziś w porcie zobaczymy dość oryginalny pomnik upamiętniający poległych żołnierzy, który wykonano tuż nad wrakiem zatopionego, amerykańskiego pancernika.

Przemierzając Hawajskie wyspy niemożna zapomnieć o najpiękniejszej plaży Waikiki – która należy do najpopularniejszych na świecie. Bajeczna plaża Waikiki leży na wyspie Oahu, w samej stolicy – Honolulu. To miejsce corocznie przyciąga tysiące podróżników z całego świata i stanowi jedną z najpopularniejszych, najbardziej luksusowych atrakcji turystycznych. W Honolulu znajdziemy najlepsze hotele, piękne restauracje, oblegane kurorty wypoczynkowe oraz rajskie widoki. W tym mieście tradycja łączy się z nowoczesnością, a majestatyczne zabytki wprawiają w zdumienie. Wzdłuż bardzo czystych, piaszczystych plaż rosną tropikalne palmy kokosowe, które dodają uroku całej okolicy. Krystalicznie czysta i ciepła woda jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku, zaś złocisty piasek przyciąga amatorów kąpieli słonecznych. Cała stolica tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy, w licznych klubach oraz barach można się nauczyć niesamowitego tańca hawajskiego Hula, skosztować tropikalnych trunków a także wziąć udział w tradycyjnej uczcie luau. Rdzenni mieszkańcy niemal na każdym kroku zadziwiają swoim optymizmem, są przyjaźnie nastawieni do każdego turysty, często oferują swoją pomoc i sprawiają wrażenie ludzi bardzo szczęśliwych.

Hawajski klimat

Archipelag Hawajski znajduje się w środkowej części Pacyfiku Północnego, dzięki czemu charakteryzuje go ciepły i łagodny klimat zwrotnikowo morski. O każdej porze roku znajdziemy tam optymalną wilgotność powietrza, piękne słońce oraz ciepłą temperaturę powietrza. Dzięki temu, Hawaje można odwiedzać o każdej porze roku. W czasie lata temperatury rzadko przekraczają 33 stopnie, a dzięki morskiej bryzie nie odczuwa się zbyt silnych upałów. Z kolei od października do kwietnia temperatury oscylują pomiędzy 26-29 stopni – jest to najlepszy okres dla miłośników zabytków a także dla osób planujących zwiedzić najciekawsze miejsca na wyspie wulkanów – Hawaii.

Marek Falkowski

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 Komentarze

  1. Hawaje – miejsce o bardzo ciekawej historii i niesamowitej kulturze. W zupełności się zgadzam, że Waikiki jest jedną z najpiękniejszych… ba najpiękniejszą plażą na świecie. Wystarczy zobaczyć zdjęcia, żeby zachwycić się widokami, a realna podróż może być przygodą życia.

  2. Kiedyś chodziłam na kurs tańca Hula i bardzo mi się to podobało. Mogę się tylko domyślać że taka nauka na Hawajach byłaby jeszcze o niebo ciekawsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.