Chałupy na Półwyspie Helskim

Szósta część podróży po najpiękniejszych plażach świata prowadzi Nas wprost na Półwysep Helski. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzebuje spragniony słońca turysta. W stosunkowo niewielkich Chałupach odnajdziemy piękne, czyste plaże oraz wyjątkową atmosferę. Świetna lokalizacja tej miejscowości sprawia, że możemy szybko przedostać się na Hel lub do Trójmiasta.

Co ciekawego zobaczymy w Chałupach?

Chałupy są wyjątkowo cichą miejscowością położoną między Bałtykiem a Zatoką Pucką. Możemy tu wypocząć od zgiełku miast i delektować się pięknem pobliskiej przyrody. Na uwagę zasługują urocze, piaszczyste plaże, na które możemy wejść o każdej porze dnia i nocy. Chałupy są unikatowym, Polskim centrum windsurfingu. W zatoce Puckiej niemal zawsze wieje silny wiatr, który sprzyja tej dyscyplinie sportu wodnego. Wody są tutaj bezpieczne i dość płytkie, dzięki czemu okolica uzyskała klasę A0. Wczasy nad plażami Półwyspu Helskiego są też świetną okazją na podszkolenie swoich umiejętności w żaglowaniu oraz katesurfingu. W Chałupach prosperuje świetna szkoła windsurfingu, skupiająca w sobie najlepszych instruktorów z całej Polski.

Gratka dla naturystów

W Chałupach znajduje się jedna z najstarszych w Polsce plaż naturystów. Jej teren zajmuje ok. 3-4 kilometrów. Największym atutem tej plaży jest duża odległość od zabudowań i pieszych szlaków komunikacyjnych. Plaża jest szczelnie osłonięta laskiem sosnowym, który wdzięcznie porasta pobliskie wydmy. Jego granice są wytyczone płotem, stanowiącym dodatkowy parawan ochronny. Warto pamiętać, że plaża nudystów nie posiada zwartych granic – zarówno jej początek jak i koniec nie jest oznaczony żadnymi tabliczkami informacyjnymi.

Festyn rybacki

Chałupy były kiedyś maleńką wioską rybacką. Znaczenie rybołówstwa jest tu widoczne aż do dzisiejszych czasów. Każdego roku, w lipcu odbywa się tu niezwykły festyn rybacki „Kaszubskie łodzie pod żaglami”. Festyn kultywuje kaszubskie tradycje i jest niezwykle widowiskowy. W czasie jego trwania możemy podziwiać zawody sprawności rybackich, regaty żeglarskie oraz regaty dla wioślarzy. Po zakończeniu zawodów oraz wyłowieniu zwycięzców rozpoczyna się tradycyjny festyn, który uświetniają tradycyjne, kaszubskie zespoły ludowe.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 Komentarze

  1. Trzeba podejść plażą w kierunku Kuźnicy, nie ma tam typowych plaż naturystycznych, ale mnóstwo przestrzeni gdzie można popływać nago, czy pograć w piłkę bez majtek … my zawsze tak robimy.

  2. Ja byłam w tym roku w Chałupach, byłam nawet na większości plaż Półwyspu Helskiego i nie widziałam naturystów. Takie plaże to chyba bardziej w kierunku Koszalina, a może i dalej na zachód. Ale ogólnie miejscowość jest super, godna polecenia. I w sumie jak ktoś chce to wszędzie znajdzie kawałek ustronnej plaży by poopalać się nago.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.