5. Poczucie własnej wartości

„A jeśli w siebie uwierzysz, to i świat w Ciebie uwierzy…”

Poczucie własnej wartości – kolejny krok, który sprawia, że niemożliwe może stać się możliwe.

Realna samoocena jest jednym z najważniejszych czynników, które determinują nas do podejmowania różnych wyzwań, nawiązywania pozytywnych relacji czy realizacji planów, które są trudne do osiągnięcia. Zapewne każdy z Nas wie, że poczucie własnej wartości wpływa na jakość Naszej egzystencji i sprawia, że jesteśmy w stanie iść przez życie z uśmiechem na twarzy, że jesteśmy w stanie zrealizować nawet najtrudniejsze plany i cele życiowe. Tymczasem osoby zakompleksione, niedostrzegające własnej wartości często stoją w miejscu, bojąc się iść na przód, lękając się nowych wyzwań, czekających tuż za rogiem. Pamiętajmy więc, że właśnie obniżona samoocena i wiążący się z nią irracjonalny strach jest najczęstszą przeszkodą, dzielącą Nas od sukcesu, sprawiającą, że Nasze życie staje się szare i mało satysfakcjonujące.

Pomyślmy teraz o tym, jak łatwo dostrzegamy piękno innych osób, ich pozytywne cechy osobowości czy pozytywne działania – dla większości z Nas jest to dość proste – ale czy tak samo łatwo potrafimy dostrzec pozytywne cechy i piękno w Nas samych?

Niestety, okazuje się, że często jesteśmy zbyt surowi dla samych siebie, mamy zbyt duże wymagania, bądź zwyczajnie nie dostrzegamy swoich wspaniałych, indywidualnych cech. A przecież dobrze wiemy, że każdy człowiek jest na swój sposób wyjątkowy i wartościowy, że każda istota jest niepowtarzalną indywidualnością łączącą w sobie zarówno negatywne, jak i pozytywne cechy, podejmującą zarówno dobre jak i złe decyzje. Zatem należałoby zadać sobie pytania: Czemu nie potrafimy docenić samych siebie? Czemu jesteśmy dla siebie tak surowi? Czemu tak często nie dostrzegamy tych pięknych cech, które widzą w nas inni? Aż w końcu: Czemu sami tworzymy sobie przeszkodę, która utrudnia Nam realizację marzeń? Przyczyn zapewne może być bardzo wiele, ale wszystkie z nich pochodzą z Naszych życiowych doświadczeń, są sumą zdarzeń i sytuacji, które spotkały Nas w trakcie całego życia.

Zauważmy jak wielu z Nas poddaje się presji grupy rówieśniczej, wpływom wymagających rodziców, czy naciskom nauczycieli, którzy częstokroć lubują się w obniżaniu samooceny swoich podopiecznych. Społeczeństwo nie przyjmuje odmienności, nie lubi odrębnych jednostek, które w jakikolwiek sposób wyróżniają się z tłumu. To właśnie dlatego spotykamy się z sytuacjami w których przyjaciele czy koledzy z podwórka próbują usilnie stłamsić czyjąś indywidualność, dopasowując ją do (często zaniżonych) wymagań grupy. Pomyśl teraz tylko o sobie – jeśli chcesz coś w życiu osiągnąć, zrealizować swoje cele i pragnienia, nie możesz dać się pognębić, dopuścić do ograniczenia Twojej osobowości, czy wmówić sobie, że jesteś człowiekiem o małej wartości. Pamiętaj, że tylko osoby, które znają swoje mocne strony, dostrzegają swoje piękno i talenty, będą w stanie zrealizować najtrudniejsze przedsięwzięcia, realizować marzenia, które na pierwszy rzut oka wydawałyby się nie do osiągnięcia. Sukces jest często sztuką poświęceń, której nie osiągniemy bez wiary we własne siły, wartości i umiejętności. To właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy dostrzegli swoją realną wartość i zaczęli racjonalnie patrzeć na samych siebie- nawet jeśli ktoś inny takiej realnej wartości w Nas nie dostrzegał.

Pamiętaj, że jeśli nie zaczniesz doceniać samego siebie, z pewnością nikt nie zrobi tego za Ciebie. Ludzie, którzy nie znają własnej wartości, są nieszczęśliwi, posiadają nierealny obraz własnej osoby. Przez obniżoną samoocenę, nie jesteśmy w stanie podejmować na pozór szalonych działań, które mogłyby Nas przybliżyć do spełnienia marzeń. W momencie, gdy poddajemy się jakiejkolwiek negatywnej presji i przestajemy dostrzegać własne pozytywy, Nasza samoocena szybko się załamuje, wywołuje kompleksy, wprawia w poczucie wstydu, aż w końcu sprawia, że coraz trudniej Nam nawiązywać nowe relacje, co w połączeniu ze sobą sprawia, że w pewnym sensie stajemy w miejscu.

Zatem jeśli zależy Ci na realizacji własnych marzeń i osiągnięciu sukcesu, musisz zacząć od wiary we własne siły. Jeśli w końcu zauważysz, że jesteś osobą silną, wówczas przestaniesz bać się nowych wyzwań, chętniej podejmiesz się nowych, trudnych działań, aż w końcu staniesz przed lustrem z dumą i radością. Pozbycie się kompleksów może nie być takie proste, jednak warto pracować nad samym sobą, pokochać siebie, takiego jakim się jest. Niezależnie od tego co później się stanie, osoba zadowolona z samej siebie, będzie osobą bardziej zadowoloną z własnego życia. Pamiętajmy jednak, że poprawienie swojej samooceny będzie bardzo trudne a czasem wręcz niemożliwe, jeśli nie pożegnamy się z przeszłością, nie wybaczymy sobie ani osobom, które w jakimś sensie kiedyś Nas skrzywdziły, bądź zawiodły. Dopiero pełna akceptacja przeszłości i pogodzenie się z nią, może sprawić, że zaczniemy dostrzegać własną, piękną indywidualność oraz pełną wartość.
Marek Falkowski

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.