Wzmacniacze smaku z komórek nienarodzonych dzieci

Niespełna dwa lata temu świat obiegła kontrowersyjna wiadomość o wykorzystywaniu komórek abortowanych dzieci jako wzmacniaczy smaku. Większość z nas patrzyła na te doniesienia z dość dużym niedowierzaniem. Komórki abortowanych dzieci w napojach i produktach spożywczych? To było coś, co brzmiało bardzo niewiarygodnie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wiadomość była prawdziwa, a proceder produkcji wzmacniaczy trwa w najlepsze.

Tajemnicza komórka HEK293

HEK293 to linia komórkowa, którą można nabyć w niemal każdym banku komórek. Odkryto ją już w 1970 roku w Holandii. Warto wiedzieć że HEK293 (Human Embryonic Kidney) otrzymuje się na bazie nerek embrionalnych. W świetle tych danych trudno jest uwierzyć, że HEK293 może być wykorzystywana w branży spożywczej. A jednak – firma Senomyx przyznała się do ich wykorzystania. Czym jest Senomyx? To gigantyczna amerykańska firma działająca w branży spożywczej. Jej główną specjalizacją jest biotechnologia. Firma wykorzystuje linie komórkową HEK293 do stworzenia wzmacniaczy smakowych. Obecnie dysponuje ponad 800 typami wzmacniaczy. Większość z nich została stworzona na bazie linii komórkowej HEK293. Do jej stworzenia wykorzystywano białka z nerek nienarodzonych płodów.

Wzmacniacze smaku na rynku spożywczym

Można by pomyśleć, że żadna duża firma spożywcza nie skorzysta z wątpliwych etycznie wzmacniaczy smaku stworzonych przez firmę Senomyx. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie odwrotnie. Najgłośniejszy przypadek współpracy dotyczy firmy PepsiCo, która wykorzystała wzmacniacze w napoju Pepsi next. To co kiedyś wydawało się brutalnym żartem, dziś pozostaje rzeczywistością. Po ujawnieniu całej sprawy w Ameryce wybuchł skandal. Wiele osób zbojkotowało wszystkie produkty firmy PepsiCo. Jednak administracja Baracka Obamy wydała zgodę na dalsze użycie wzmacniaczy smaku wyprodukowanych przez Senomyx.

Możemy myśleć, że PepsiCo jako jedyna wykorzystuje wzmacniacze smaku na bazie HEK293. Jednak nie jest to prawda. Warto pamiętać, że z firmą Senomyx współpracują także inne koncerny spożywcze takie jak szwajcarski Firmenich SA, japoński Ajinomoto Co, amerykańskie Du Pont i Kraft Foods, brytyjski Cadbury Schweppes oraz międzynarodowe Nestle SA i Coca Cola. Oczywiście są to tylko największe i najbardziej znane koncerny, a lista ich marek zdaje się nie mieć końca. Nie oznacza to, że w każdym produkcie owych firm znajdują się aromaty smakowe na bazie linii komórkowej HEK293. Jednak wielu specjalistów coraz głośniej mówi o tym, że cały proceder jest już dość powszechny. Problem polega na niedostatecznej wiedzy konsumentów oraz na traktowaniu linii HEK293 jako zwykłego produktu biznesowego.

 

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.