Park Narodowy Krka – Chorwacja

Park posiada status narodowego od 1985 roku, jest siódmym parkiem o takim charakterze w Chorwacji. Obejmuje powierzchnię 109 km2 rozciągającą się wzdłuż rzeki Krki. Źródło tej rzeki znajduje się u podnóża Dinary koło Kninu.

Rzeka Krka liczy sobie około 72 km długości. Według danych z tablicy informacyjnej wynika, iż łączna powierzchnia jej dorzecza wynosi 2.088 km2. Średnio w skali roku prędkość nurtu na wodospadzie Skradinski wynosi 55 m3/s, zaś pod wpływem wzmożonych opadów jego prędkość może wzrosnąć nawet do 350 m3/s.

Koryto rzeki usiane jest licznymi wodospadami, do największych zalicza się : Bilusica buk (22,4 m), Corica Buk lub Brljan (15,5 m), Manojlovacki (ciąg wodospadów o wysokości 59,6 m z główną kaskadą o wysokości 32 m), Rosnjak (8,4 m), Miljacka (23,8 m), Roskl (25,5 m) i Skradinski buk (l 7 kaskad o łącznej wysokości 45,7 m) z łącznym spadkiem 242 m.

Wodospady robią niesamowite wrażenie. W ich obecności ciężko jest usłyszeć swoje myśli, tym bardziej uciąć sobie przyjemna pogawędkę, gdyż szum spadającej wody zagłusza wszystko.

Wypada nadmienić, iż na obszarze Parku Narodowego „Krka” opisano 860 rodzajów i podrodzajów roślin, przy czym fachowcy są wstanie wyodrębnić z spośród nich sporo typowych adriatyckich gatunków. W rzece Krka żyje 18 rodzajów ryb, wśród których jest podobno 10 bardzo rzadkich gatunków, przez co rzeka uzyskała status pomnika przyrody najwyższej kategorii. Wśród ssaków najbardziej cenna jest fauna 18 rodzajów nietoperzy, obecnie już zagrożonych wymarciem.

Przemierzając dolinę rzeki można natrafić na ciekawe ślady archeologicznych stanowisk oraz liczne pomniki historyczne i kulturalne. Najstarszymi śladami, świadczącymi o obecności na tych terenach człowieka są znaleziska pozostałości z paleolitu: ceramika neolityczna, nożyki krzemienne oraz fragmenty żaru i kości. Można je obejrzeć w oznakowanych punktach archeologicznych. Wzdłuż prawego brzegu Krki, pomiędzy miastem (skansenem) Skradin i wodospadem Skradinskim, znajdują się pozostałości antycznego wodociągu rzymskiej Scardony. Na terenie Parku znajdują się także pozostałości kilku średniowiecznych starochorwackich twierdz z XIV wieku: Trosenj-grad, Necven-grad, Bogocin-grad i Kljucica.

Jak najlepiej zwiedzać Park Narodowy Krka? Są 3 opcje: droga wodną, szosa lub tradycyjnie – pieszo. Przygotowany jest szlak wodny umożliwiający zwiedzenie wodospadu Skradinski ze Skradinu oraz wyspę Visovac i wodospad Roski z przystani znajdującej się bezpośrednio nad wodospadem Skradinskim. Dla bardziej zorganizowanych grup przygotowane są wycieczki panoramiczne do ujścia rzeki Nikoli.

Samochodem Park można objechać korzystając z dróg publicznych, które są zaznaczone na mapie Wyjątek stanowią drogi, po których można przemieszczać się wyłącznie za zgodą zarządców Parku. Co do tras pieszych to są one wyraźnie oznaczone i przygotowane pod ruch turystyczny przynajmniej w największych i najciekawszych miejscach Parku.

Ta część Chorwacji jest kumulacją emocji i piękna otaczającej przyrody. Nie można zbagatelizować choćby chwili doznań jakie płyną z tego miejsca. Barwy wody mieniącej się od błękitu po odcienie szmaragdu, liczne strumyki, kanałki, czy szum spadającej wody sprawia, że zaczynamy na nowo definiować pojęcie raju.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.