Jak zapobiegać zawałom serca

Zawały serca stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wbrew powszechnej opinii nie zdarzają się wyłącznie osobom w podeszłym wieku. Coraz większa grupa pacjentów oddziałów kardiochirurgicznych nie ukończyła jeszcze nawet 40 roku życia. Ciągły pośpiech i życie w biegu mogą negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia. Choroba serca może pojawić się nawet u osoby w sile wieku. Zatem pojawia się pytanie, jak zapobiegać zawałom serca?

Czym jest zawał serca

To pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Zawał serca to innymi słowy martwica pewnego fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj powstaje na wskutek jego niedokrwienia, wywołanego chorobą wieńcową (tzw. wieńcówką). Niestety martwica serca jest procesem nieodwracalnym. Nie ma możliwości zregenerowania jego obumarłych fragmentów. Dlatego każdy kolejny zawał serca staje się coraz groźniejszy w skutkach.

Warto pamiętać, że zawał serca może powstawać na wskutek wystąpienia tak zwanych czynników ryzyka. Należą do nich między innymi:

· Długotrwały stres,

· Zanieczyszczenia środowiska,

· Wiek,

· Palenie tytoniu,

· Cukrzyca,

· Otyłość,

· Niewłaściwe odżywianie,

· Nadciśnienie tętnicze.

Do dodatkowych czynników ryzyka dochodzi także dziedziczność. Skłonność do chorób serca można odziedziczyć w genach. Niestety nie ma możliwości wyeliminowania tego czynnika ryzyka. Jedynym sposobem na utrzymanie odpowiedniej kondycji serca jest profilaktyka oraz regularne badanie stanu zdrowia.

Jak zapobiegać zawałom serca ?

Profilaktyka zawałów polega głównie na prowadzeniu zdrowego dla serca trybu życia. Warto zrezygnować z używek, uprawiać sporty i zmienić swój styl odżywiania. Dobrym pomysłem będzie także regularna kontrola stanu serca. Owa kontrola powinna odbywać się pod okiem doświadczonego kardiochirurga, dysponującego odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Dobrym przykładem będzie tutaj gabinet dr. Tomasza Urbanowicza kardiochirurgpoznan.pl. W owym gabinecie można wykonać kompleksową diagnostykę serca, echo serca, a także próbę wysiłkową.

Wizyty u doświadczonego kardiochirurga są szczególnie istotne dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Z regularnych badań powinni też korzystać pacjenci, u których wykryto przewlekłe choroby serca, cukrzycę bądź choroby układu krążenia. Pamiętajmy, że dobrze przeprowadzona profilaktyka może uratować nasze życie.

Prawidłowe żywienie

Jednym ze sposobów zapobiegania zawałom serca jest odpowiednie żywienie. Zdrowy tryb życia może być kluczem do utrzymania sprawności mięśnia sercowego. Osoby narażone na zawał powinny spożywać lekkostrawne posiłki. Wszelkie używki są całkowicie niedozwolone. Dobrym pomysłem będzie także rezygnacja z tłuszczy zwierzęcych, smażonych potraw oraz czerwonych mięs. Osoba cierpiąca na problemy z sercem powinna unikać produktów zawierających dużą dawkę cholesterolu. Do diety warto dołączyć świeże owoce i warzywa. Produkty smażone warto zastąpić gotowanymi, pieczonymi lub duszonymi. W ostatnich latach lekarze zalecają także spożywanie posiłków gotowanych na parze.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.