Jak sprawdzić, czy grozi nam zawał serca?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce około 300 osób doznaje zawału serca. To bardzo poważna choroba, która może przynieść tragiczne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie wczesnych objawów i jak najszybsza interwencja lekarska.

Czym jest zawał serca?

To pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Zawał serca to innymi słowy martwica mięśnia sercowego. Niedotlenione tkanki serca ulegają obumarciu. Niestety jest to proces nieodwracalny. Martwica serca może być mniej lub bardziej rozległa. Rozległy zawał serca może doprowadzić do natychmiastowej śmierci pacjenta. Dlatego tak ważne jest rozpoznawanie wczesnych objawów, które opiszemy poniżej.

Jak rozpoznać zawał serca?

Najlepszym sposobem na rozpoznanie zawału serca byłaby szybka konsultacja z doświadczonym kardiochirurgiem np. klinikapoznan.pl. Lekarz będzie w stanie wykonać wszystkie potrzebne badania i precyzyjnie określić kondycję naszego serca. Z pewnością zapyta też o dolegliwości, które mogą być jednym z objawów zbliżającego się zawału. Warto udać się do lekarza specjalisty nie tylko w przypadku podejrzenia zawału. Bardzo ważne są badania profilaktyczne, które mogą uchronić pacjenta przed pojawieniem się martwicy mięśnia sercowego.

Najczęstsze objawy, świadczące o zawale serca

Najistotniejszym objawem zawału serca jest silny, piekący ból, ulokowany w środku klatki piersiowej. Krótkotrwały ucisk w klatce piersiowej może być spowodowany chorobą wieńcową. Jednak nasilone objawy bólowe, utrzymujące się ponad pół godziny zazwyczaj świadczą o martwicy mięśnia sercowego.

Zawałom serca towarzyszą też inne objawy, takie jak:

· Uciskający ból pleców (pomiędzy łopatkami),

· Silny ból górnych partii brzucha,

· Wymioty oraz nudności,

· Bóle stawów łokciowych bądź barkowych (często o występowaniu symetrycznym).

· Silne bóle krtani i żuchwy.

· Duszność, która pojawia się bez żadnego wysiłku. Nazywamy ją dusznością spoczynkową.

Niektóre z powyższych objawów z pozoru nie wskazują na możliwość wystąpienia zawału. Jednak w razie pojawienia się długotrwałego bólu, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą. Skontaktujmy się z doświadczonym kardiologiem, który będzie w stanie wykonać wszystkie niezbędne badania. Godny zaufania lekarz będzie też w stanie szybko udzielić pierwszej pomocy i skierować pacjenta do oddziału szpitalnego. Pamiętajmy, że szybka pomoc specjalisty może uratować nasze życie.

Czy grozi mi zawał serca?

Zawał serca może przytrafić się każdemu. Jednak niektóre osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Jednym z często występujących czynników podwyższonego ryzyka jest dziedziczność, na którą nie mamy wpływu. Jednak do grupy podwyższonego ryzyka należą także osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, mają nadwagę bądź cukrzycę, przeżywają długotrwały stres, mają ponad 45 lat bądź chorują na nadciśnienie tętnicze.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.