Jak być pewnym siebie

Brak wiary we własne możliwości może być dość uciążliwy. Osoby niepewne często rezygnują z podjęcia ważnych decyzji, są bardziej labilne i nie potrafią walczyć o własne szczęście. Brak poczucia pewności sprawia, że stają się bierne, nieszczęśliwe i częściej popadają w choroby. Na szczęście pewność siebie jest stanem emocjonalnym, którego można (a nawet trzeba) się nauczyć. Regularna praca nad samym sobą może przynieść zaskakująco dobre efekty i nawet osoba z ogromnymi kompleksami ma szanse stać się wyjątkowo pewną siebie.

Jak mnie widzą inni?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to od Nas samych zależy jak Nas widzą inni. Osoby pewne siebie potrafią zagaić do osoby całkowicie obcej, zaprezentować się na rozmowie o prace i lepiej radzą sobie w codziennym życiu społecznym. Pewność siebie sprawia, że jesteśmy postrzegani bardziej pozytywnie. W końcu – jeśli sami potrafimy dostrzec swoje atuty, to czemu miałyby jej nie dostrzec inne osoby? I na odwrót – jeśli nie wierzymy w siebie, to jak Nasze pozytywy mogą dostrzec osoby nieznane?

Zewnętrzna i wewnętrzna pewność siebie

W codziennych kontaktach często zakładamy na siebie maskę. Z pozoru jesteśmy roześmiani, tryskamy energią i wydajemy się być bardzo pewni swoich możliwości. Często ukrywamy swoje obawy, ale Nasza podświadomość doskonale zdaje sobie z nich sprawę. Kamuflaż służy jedynie do zaprezentowania się przed innymi. To tak zwana pewność zewnętrzna, która jest jedynie pozorna i bardzo nietrwała. Prawdziwa pewność siebie pochodzi z głębi Naszej podświadomości. To pozytywny stan w którym potrafimy realnie ocenić swoją wartość i podjąć się nowych wyzwań. Wewnętrzna pewność siebie rodzi w Nas spokój wewnętrzny, prowadzi do osiągnięcia coraz to nowych celów i znacząco ułatwia codzienne życie społeczne. Warto o nią dbać, pielęgnować i stale rozwijać. Pamiętajmy, że większość osób, które określamy mianem „ludzi sukcesu” to jednostki pełne energii i wiary we własne możliwości. Gdyby na drodze do sukcesu odebrać im wewnętrzną pewność siebie, z pewnością nie osiągnęliby w swoim życiu aż tak znaczących sukcesów.

Stabilny fundament samoświadomości

W pracy nad pewnością siebie najważniejsza jest samoświadomość. Warto ocenić siebie w sposób realny, pozbawiony zbędnych emocji. Samoświadomość buduje się w sposób ciągły. To efekt licznych przemyśleń nad własną osobą. Warto każdego dnia poświęcić chociaż kilka chwil i zadać sobie pytanie: co dziś mi się udało? W czym się sprawdziłem? Która cecha charakteru się dziś przydała? Co można byłoby poprawić w dzisiejszym zachowaniu?. W ten sposób zbudujemy w podświadomości realny obraz samego siebie. A to z kolei jest pierwszy, fundamentalny krok do zyskania większej pewności i wiary we własne możliwości.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.