4. Sztuka wybaczania jako klucz do szczęścia

Złość i gniew są niemiłymi doświadczeniami, które przeżył każdy z nas. Owe odczucia drążą naszą duszę i zabierają poczucie szczęścia. Czy możemy jakoś poradzić sobie z takim stanem rzeczy? Czy jesteśmy w stanie wznieść się poza odczucie gniewu i niesprawiedliwości, które często towarzyszy nam od najmłodszych lat życia? Okazuje się, że jesteśmy.

Najistotniejszą umiejętnością życiową jest sztuka wybaczania, która powinna nam towarzyszyć na każdym polu codziennej egzystencji. Sztuka wybaczania powinna dotyczyć nie tylko osób mających wpływ na nasze życie, znajomych czy bliskich, ale także nas samych – co stanowi pierwszy podstawowy krok milowy do realizacji naszych marzeń.

W dzisiejszych czasach gniew i złość są odczuciami, które ze wszystkich stron napierają na nas, odbierając poczucie szczęścia i hamując możliwość samorealizacji. Czy możesz sobie wyobrazić jak szczęśliwe było by Twoje życie, gdybyś nie odczuwał gniewu? O ile łatwiej było by Ci wtedy osiągnąć zamierzone cele życiowe? O ile łatwiej było by zrealizować największe marzenia?

Pierwszym i najważniejszym krokiem do pójścia na przód powinno być dla Ciebie wybaczenie samemu sobie. Nie chodzi tu o akceptacje swoich słabości i niechcianych cech osobowości, lecz o uświadomienie sobie, że nasze zachowania są skutkiem pewnych przeżyć i doświadczeń. Obwinianie siebie za to, że jest się takim a nie innym człowiekiem powoduje wewnętrzne sprzeczności, brak poczucia bezpieczeństwa i ciągły stres. Zatem czy nie lepiej być serdecznym dla samego siebie, pogodzić się z zachowaniami i cechami, których nie możemy w sobie zmienić? Jeśli Ty zaakceptujesz siebie i pokochasz siebie takiego, jakim jesteś, wówczas zauważysz, że rzeczywistość wokół ciebie zacznie przybierać jaśniejsze barwy, a Ty sam, stopniowo zaczniesz się uczyć tego w jaki sposób radośnie iść na przód, w jaki sposób realizować marzenia w zgodzie z własną podświadomością.

Sztuka wybaczania samemu sobie nie jest prosta, jednak nie możemy jej w żaden sposób ominąć ani przeskoczyć. Jeśli czujesz, że niegdyś popełniłeś jakieś błędy, oznacza to jedynie, że obecnie jesteś bardziej dojrzałym, wartościowym człowiekiem. Zatem warto odciąć się od złej przeszłości, wybaczyć sobie własne błędy i niedociągnięcia, które stanowią kotwicę, trzymającą nasze życie w jednym punkcie. Wybaczenie przyjdzie do Ciebie małymi krokami, na wstępie zauważysz swoje drobne osiągnięcia, zaczniesz dostrzegać coraz więcej swoich zalet a z czasem staniesz się osobą kochającą samego siebie, staniesz się osobą szczęśliwą…

Jeśli chcesz iść przez życie szczęśliwie musisz pogodzić się nie tylko z sobą samym, ale także z otaczającymi Cię ludźmi – rodziną, partnerem, znajomymi. Każdy z nas potrzebuje do szczęścia kontaktu z ludźmi, dlatego warto zadbać o to, aby ów kontakt opierał się na poczuciu zrozumienia i pozytywnych relacji. Bardzo trudno jest wybaczyć komuś, kto zadał nam ból, dokonał krzywdy, jednak pamiętaj, że Twoja złość zawsze zwraca się przeciwko Tobie – rani duszę, podkopuje poczucie własnej radości i jak magnez przyciąga negatywne nastawienie do rzeczywistości. Niekiedy czujemy się skrzywdzeni i nie potrafimy postawić się w roli tej drugiej osoby, nie myślimy o jej odczuciach czy motywach usprawiedliwiających takie a nie inne postępowanie. W takich sytuacjach ludzie zbyt często wygłuszają swoją złość, ukrywają ją w sobie. Niestety takie wytłumione poczucie krzywdy nie pozwoli Ci iść na przód, to właśnie przez nie możesz stanąć w jednym miejscu, to ono będzie Cię drążyć od środka sprawiając ból Twojej duszy. Pamiętaj, że już sama myśl o tym, iż możesz komuś wybaczyć krzywdy, stanowi pierwszy i poważny krok, dzięki któremu możesz w końcu ruszyć z miejsca. Nikt nie może zmienić biegu wydarzeń, które minęły, dlatego warto odciąć się od przeszłości, na którą już nie mamy żadnego wpływu. Jeśli to sobie uświadomisz, wówczas łatwiej Ci będzie wybaczyć osobom, które w jakiś sposób Cię skrzywdziły. Z kolei wybaczenie drugiej osobie będzie dla Ciebie doświadczeniem oczyszczającym, które może jedynie pomóc w realizacji Twoich marzeń.

Zapewne zastanawiasz się teraz jak zacząć wybaczać, jak odciąć się od przeszłości i odzyskać wewnętrzną równowagę, która pozwoli Ci iść na przód? Metod wybaczania jest zapewne bardzo wiele a ich efektywność w dużej mierze zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego nastawienia. Jedną ze skuteczniejszych metod jest afirmacja wybaczania, stanowiąca oczyszczenie dla Twojej podświadomości. Afirmację możesz ćwiczyć w domowym zaciszu, wypowiadając ją przed lustrem. Dzięki temu dokładnie zaobserwujesz swoje reakcje obronne, zdasz sobie sprawę z tego, co tak naprawdę najbardziej kłuje i rani Twoją duszę. Jeśli zauważysz własny opór, nie odrzucaj go, lecz zadaj sobie pytanie o jego zasadność. Pamiętaj, że afirmacja przebaczenia przychodzi etapami, nie od razu wybaczysz wszystkie krzywdy, nie od razu zapomnisz, że ktoś Cię zawiódł czy nadużył zaufania. Układaj afirmacje zaczynając od ogólników a kończąc na szczegółach. Pozwoli Ci to uporządkować swoje myśli i zrozumieć samego siebie, uwalniając ukryte pokłady szczęścia i samoakceptacji. Czasem wystarczy 21 dni afirmowania, innym razem 90, ale warto – bo porządkując przeszłość, otwieramy się na nowe, piękniejsze życie.

„Kiedy jesteście szczęśliwi, spójrzcie w głąb waszych serc, a odkryjecie, że tylko to, co sprawiało wam ból, teraz sprawia wam radość.”

Kahlil Gibran

Marek Falkowski

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.