Tunezja

W drugiej części podróży po drogach do raju wędrujemy w odległe zakątki Tunezji. Jest to bardzo piękny, orientalny kraj położony w północnej Afryce, tuż nad morzem śródziemnym. Różnorodne, piaszczyste plaże są tu wyjątkowo szerokie i z roku na rok przyciągają ogrom turystów z całego świata. Położenie geograficzne Tunezji sprawia, iż niemal zawsze znajdziemy tam piękne słońce, a Nasza podróż będzie niejako gwarantem dobrej zabawy i atrakcyjnej pogody. Warto pamiętać, że owe plaże, nadmorskie kurorty oraz przepiękne, czyste morze to dopiero początek, bowiem orient Tunezji oferuje Nam również niepowtarzalne piaski Sahary i unikalne zabytki, które wprawiają w zachwyt a jednocześnie zmuszają do zadumy.

Aktywny wypoczynek w Tunezji

Tunezja jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie obok upalnej pustyni spotykamy piękne wybrzeża i piaszczyste plaże. Dla aktywnych turystów lubiących sporty wodne bardzo atrakcyjnym miejscem staje się port Sidi Bou Said – to tutaj znajdziemy centrum Windsurfingu, w którym każdego roku odbywają się ciekawe zawody, przyciągające pasjonatów z całego świata. Czysta woda morza śródziemnego jest bogata w niepowtarzalną florę i faunę, dlatego kolejną ciekawą atrakcją turystyczną staje się tu nurkowanie. Piękne i czyste rafy koralowe nie są tak rozreklamowane jak rafy innych krajów, jednak stale zadziwiają swoją różnorodnością i bogactwem.

Obok pięknych plaż znajdziemy jedną z najciekawszych pustyń świata – Saharę. Jesienne wycieczki w głąb tego miejsca stają się bardzo popularną formą rozrywki. W listopadzie na Saharze utrzymuje się stosunkowo łagodny klimat – brak silnego upału podczas dnia i stosunkowo ciepłe noce sprawiają, że w miastach Douz i Tozeur organizowane są egzotyczne festiwale pustynne. Amatorzy wrażeń mogą udać się na przejażdżkę na wielbłądzie – taka atrakcja jest organizowana niemal w każdym mieście i kosztuje 20-25 D.T. za całonocną podróż.

Miejsca, które warto zobaczyć

Odwiedzając Tunezję warto zwiedzić jego najciekawsze budowle, bowiem okazuje się, że oprócz pięknych plaż i atrakcyjnej Sahary, kraj oferuje swoim turystom także niepowtarzalne zabytki, których nie zobaczymy w żadnym innym rejonie świata. Do jednych z nich należy legendarna Kartagina – niegdyś siedziba Hannibala. Owe podziemne miasto jest położone nieopodal Tunisu, a jego obszar jest na tyle rozległy, iż na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień.

Kolejną ciekawą atrakcją jest małe miasteczko Dugga, które w całości wybudowano ze złotego kamienia. W tym miejscu znajdziemy orientalne świątynie, ciekawe grobowce a także unikalny Kapitol. Wspaniale zachowane ruiny i kamienne grobowce sprawiły, że rejon miasta Dugga został wpisany na listę UNESCO.

Oglądając zabytki Tunezji warto pamiętać także o bogactwie mieszczącym się w stolicy kraju – Tunisie. Znajdziemy tu muzeum Bardo, pełne niepowtarzalnych mozajek i ciekawych zabytków pozyskanych z całego kraju dzięki wykopaliskom.

Kilka praktycznych wskazówek.

Tunezja jest rajem dla turystów, jednak powinniśmy pamiętać o panujących w niej normach i najważniejszych regułach kulturowych. Jest to państwo muzułmańskie, dlatego przed wyjazdem warto zaczerpnąć podstawowych informacji na temat tej kultury. Pamiętajmy, iż całym kraju publiczne spożywanie alkoholu jest całkowicie zakazane. Widok pijanego obcokrajowca jest traktowany jako brak szacunku do miejscowej religii i obyczajów, dlatego warto zrezygnować z zakrapianych imprez.

Dokonując zakupów na Tunezyjskich bazarach powinniśmy pamiętać, iż wszystkie podane tam ceny są mocno zawyżone. Wynika to z tego, iż Tunezyjczycy nie wyobrażają sobie zakupów bez targowania się o cenę. Negocjacje cenowe zazwyczaj kończą się osiągnięciem kompromisu i przyjaznym uśmiechem twarzy, dlatego warto targować się jedynie o produkty, które naprawdę chcemy kupić.

Kolejną Tunezyjską ciekawostką są dwa rodzaje taksówek. Pierwsze z nich posiadają licznik i to za jego udziałem oblicza się cenę przejazdu. Drugi typ taksówek to pojazdy bez licznika, w którym za każdą podróż płaci się 2 dinary (bez względu na długość pokonanej trasy). W obu tych przypadkach koszt przejazdu taksówką jest niewiele droższy od kosztu przejazdu autobusem.

Marek Falkowski

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.