Kuchnia hiszpańska

Kuchnia hiszpańska nie jest tak popularna jak kuchnia włoska, turecka czy francuska. Jednak kryje w sobie ogromną różnorodność smaków i wyjątkową oryginalność dań. Tradycyjna kuchnia Hiszpanii to połączenie wielu kultur, a także bogactwo różnorodnych, aromatycznych składników. Regionalne przysmaki są tak samo różnorodne jak w kuchni włoskiej – i z całą pewnością warto poświęcić im trochę uwagi.

Krótka historia kuchni hiszpańskiej

Półwysep Iberyjski był częstym celem ataków cudzoziemców. Na terenach współczesnej Hiszpanii przez wiele dziesięcioleci przebywali min. Rzymianie, Kartagińczycy, Fenicjanie oraz Celtowie. Pozostawili po sobie liczne tradycje i wpłynęli na ukształtowanie tradycyjnej, hiszpańskiej kuchni. Największy wpływ na tradycje kulinarne mieli Arabowie. Nic w tym dziwnego, bowiem lud arabski przebywał na terenie współczesnej Hiszpanii przez wiele stuleci (wyparto go dopiero w 1492 roku). Wpływ osadników arabskich zauważymy niemal na każdym kroku – od architektury, przez kulturę aż po kulinaria. To dzięki osadnikom arabskim, w dzisiejszej kuchni hiszpańskiej stosuje się wyjątkowo aromatyczne przyprawy: kolendrę, cytrusy, cynamon oraz migdały.

Charakterystyczne regiony kuchni hiszpańskiej

Każdy region Hiszpanii odznacza się nieco innymi tradycjami kulinarnymi. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

Andaluzja – wyjątkowo zróżnicowany region górzysty. Słynie z hodowli owiec, czarnych świń oraz kóz. Możemy to zaobserwować poprzez tradycyjne, andaluzyjskie potrawy. Ogromną chlubą regionu jest szynka jamon Iberio (produkowana ze świń iberyjskich). Dużym zainteresowaniem cieszą się także: gulasze mięsne (cocido i garbanza), aromatyczna, paprykowa kiełbasa (chorizo), a także zupa gazpacho (wykonana na bazie pomidorów, czerstwego pieczywa, octu, oliwy oraz świeżych ogórków).

Galicja – otoczona przez wody oceanu atlantyckiego. Słynie z potraw przyrządzanych na bazie owoców morza. Rozpoznawalne dania tego regionu to: smażona ośmiornica (pulpo a feira), ostra przystawka z regionalnymi papryczkami (tapas). Dużym zainteresowaniem cieszy się także słodka przekąska z migdałów, masy jajecznej i świeżej cytryny (tarta de Santiago).

Katalonia – to wyjątkowe dania z ryb, owoców morza, warzyw oraz wina. Popisowym daniem jest jednogarnkowe danie z ryżu, mięsa i warzyw (escudella). Warte uwagi są także: wieprzowa kiełbasa botifarra, słodki krem kataloński, a także wyjątkowo oryginalna, suszona ikra ryby Musil (danie znane pod nazwą hueva).

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.