Kalendarz imprez fanów komputerów RETRO

Autor tego portalu namówił mnie abym spróbował jako aktywny uczestnik wielu zlotów atarowców opisać te, które odbędą się w tym roku. Wiele z nich to już cykliczne imprezy odbywające się co roku. Z góry serdecznie przepraszam Organizatorów, ludzi w wtajemniczonych za nie dociągnięcia lub przekłamania, nie na wszystkich bywałem w przeszłości, ale na pewno są godne polecenia.

Retronizacja

Na początek nasuwają się dwie imprezy w maju. Najbliższa z nich to już odbywająca się po raz 3 w Pawłowicach na śląsku impreza o nazwie RETRONIZACJA, która odbędzie w dniach 11-12 maja w osiedlowym domu kultury.  Głównego organizatora Rentona miałem okazję poznać osobiście na ostatniej edycji innej wielkiej imprezy atarowskiej, o której będzie na końcu tego artykułu. Sam osobiście nie miałem jeszcze możliwości uczestniczyć, czego bardzo żałuję, może w tym roku będzie inaczej.  Tegoroczny plakat z atrakcjami pokazany jest poniżej. Patrząc dokładnie na plakat można zobaczyć, że impreza zapowiada się bardzo obiecująco, a dla zainteresowanych używających Facebook-a (FB) odsyłam do odwiedzenia założenia wydarzenia na tym portalu społecznościowym (https://www.facebook.com/events/341616793231866/)

Impreza ta to multiplatformowe party (niech czerwono – biała piłeczka w logo Was nie zmyli), w której główną atrakcją będą turnieje gier (w tym jeden na Atari XL/XE – World Karate Championship) oraz występ muzyka znanego głównie na scenie c64 – KATODA.

Następna wielka impreza odbędzie się w kolejny weekend po Retronizacji w Warszawie czyli w dniach 17-19 maja w miejscu Stara Zajezdnia Autobusowa, ul. Włościańska 52. Chętnych odsyłam po szczegóły na stronę https://www.pixelheavenfest.com/). Impreza ta ma całkowicie inny charakter niż typowe party, na którym jeszcze nigdy nie byłem a w ostatnim roku tylko przypadek zdecydował, ze nie dotarłem. A szczegóły  imprezy pozwoliłem sobie cytując bezpośrednio ze strony .

Pixel Heaven Games Festival & More to największe w Polsce i jedno z największych w Europie corocznych wydarzeń dedykowanych branży gamedev, na które składają się m. in. konferencja Pixel Connect, wystawa Indie Basement oraz konkurs Pixel Awards Europe. To także unikalna otoczka, gdzie doskonale odnajdują się gracze i osoby, które pamiętają czasy pierwszych komputerów 8/16 bit, miłośnicy komiksów, gier planszowych i klimatów retro lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Każda edycja to znakomici goście specjalni i atrakcje, jakich nie da się doświadczyć podczas żadnej innej imprezy w Polsce. W roku 2019 odbędzie się 7. edycja wydarzenia. Organizatorem Pixel Heaven jest wydawca magazynu PIXEL oraz serwisu www.pixelpost.pl

W tym miejscu chciałbym wprowadzić mały przerywnik, wszystkie zloty o których piszę w tym artykule odbywają się w Polsce, nie sposób nie wspomnieć tu o:

Na przełomie maja i czerwca kolejna edycja Outline. Party z mocno atarowskimi korzeniami, chyba najbardziej rozpoznawana impreza demoscenowa w Holandii. Czy i tym razem doczekamy się fajnych prac na duże Atarki? Oby!

A w czerwcu, we Wrocławiu kolejna edycja Decruncha. Party multi platformowe, w poprzednich edycjach można było wystawiać w zasadzie co kto chce jak dowiezie sprzęt. Miło, przyjaźnie i dostosowane do realiów obecnej sceny!. Najwięcej informacji można znaleźć na FB na stronie wydarzenia.

Decrunch 2049 to już piąta edycja wrocławskiego wydarzenia łączącego klimaty gier i komputerów retro oraz środowiska demosceny komputerowej.

Impreza jest okazją do spotkania fanów komputerów 8 i 16 bit popularnych w Polsce i Europie w latach 80 i 90 XX wieku (takich marek jak Amiga, Commodore, Atari czy ZX Spectrum) a także ludzi ze środowiska sceny komputerowej, zarówno tych aktywnych kiedyś jak i dzisiaj. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2019 roku w klubie Liverpool przy ulicy Świdnickiej 37 we Wrocławiu. O szczegóły podobnie jak poprzednio odsyłam bezpośrednio na strone (https://decrunch.org/pl/)

W okresie wakacyjnym szykuję się całkowicie coś nowego bo czterodniowa impreza w fantastycznym miejscu tj. w Licheniu Starym o nazwie Lost Party 2019.

Lost Party 2019 to nowa impreza demoscenowa skupiająca wszystkie platformy 8-bitowe ze szczególnym naciskiem na Atari XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum i Amstrada CPC. Zlot organizowany będzie przez doświadczoną ekipę Tristesse, która organizowała m.in. Last Party (1997-2003, 2017) i Lecie Ludzików (1999-2002) w Opalenicy.  Wspomniany imprezy maja już swój historyczny wkład w demoscenę dla 8-bitowy Atari. O imprezie tej głośno już jest od prawie roku a baner reklamowany na większości zlotów w kraju i zagranicy przedstawia się naprawdę imponująco.

Lost Party ma ambicję zostać imprezą cykliczną, która nie skupi się wyłącznie na wspominaniu dawnych czasów. Odbędą się tradycyjne konkursy na demo, intro, grafikę i muzykę. Szczegóły jak zwykle na stronie zlotu(https://www.lostparty.pl/2019/) i na FB (https://www.facebook.com/events/271007093444145/)

Nowość: Głosować będą mogli uczestnicy z całego świata.

Na przełomie sierpnia i września a dokładnie w dniach 30.08-1.09 odbędzie impreza, która przejmie schedę po bardzo popularnym party multiplatformowym o nazwie Riwerwash. Impreza odbędzie się w tym samym miejscu w nowej odsłonie, gdyż główny organizator wycofał się z demosceny . W ostatniej edycji tego party, brałem udział wraz z wieloma użytkownikami komputerów Atari. Imprezę ten wspominał osobiście niezmiernie milo, gdyż grona atarowców wraz ze mną i swoimi komputerami była najliczniejsza J. Szczegóły tej imprezy o nazwie Xenium 2019 można przeczytać na FB (https://www.facebook.com/events/590033828127130/) lub bezpośrednio na stronie (https://xenium.rocks/). Xenium Party z dumą kontynuuje dobre tradycje Riwerwasha – multiplatformowego party dla wszystkich.

Na koniec roku nie wolno nam atarowcom zapomnieć o największej imprezie w tej części Europy dla użytkowników wszystkich konsol i komputerów z pod znaku „Fuji” czyli imprezie o nazwie Silly Venture. W tym roku odbędzie się ona w dniach 6-8 grudnia, o szczegóły odsyłam bezpośrednio na stronę eventu (http://www.sillyventure.eu/pl/) lub śledzić na FB (https://www.facebook.com/events/228672384746836/)

Jak już wspomniałem to największe atarowskie święto użytkowników tych komputerów i konsol, skupiające ogromna rzeszę sympatyków z wielu zakątków świata. Na ostatniej 10 już edycji w 2018 r. odwiedziło ją przeszło 200 osób z 19 krajów świata, a zdarzało się w poprzednich latach ponad 300 osób. To jest jedna z nielicznych imprez na której byłym na wszystkich edycjach z wyjątkiem  jednej bądź dwóch.  Pierwsza edycja licząca ok 40 osób odbyła się w 2000 r., miała być tylko w zastępstwie  za odwołanie wieloletniej imprezy odbywającej się w Niemczech w okresie świat Wielkanocnych, a przerodziła się w coś naprawdę imponującego, mającą w chwili obecnej swoja renomę na całym świecie.  Imprezę tę od samego początku organizuje mój serdeczny przyjaciel którego znam już prawie ćwierć wieku J.

Na chwilą obecną nie mam jeszcze informacji co do jednego zlotu, który można powiedzieć należy do cyklicznych, mowa o Ironii odbywającej się na śląsku w miejscowości Góra Św. Anny.

Pomijam w tym artykule te imprezy, które należą do cyklicznych, a które z różnych przyczyn się nie odbędą, mając nadzieje na ich kontynuację w przyszłym roku.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić wszystkich na wspomniane imprezy, gdzie można spotkać wielu znanych ludzi z demosceny atarowskiej i nie tylko.

Piotr „Kroll” Mietniowski

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.