Podróżowanie po świecie może przynieść różnorodne miłe, bądź nieprzyjemne przygody. Niektóre państwa cieszą się nieposzlakowaną opinią i uważamy je za całkowicie bezpieczne dla polskiego turysty, jednak zdarzają się też kraje, o których słyszymy wiele sprzecznych opinii. Jednym z nich jest właśnie Rosja –ogromny i piękny kraj, który z jednej strony zachwyca, zaś z drugiej odstrasza potencjalnych miłośników podróży.
Skąd wzięło się tak dużo obaw i kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa turystów? Początki podróżowania po Rosji sięgają lat 90tych, kiedy to nastąpił upadek ZSRR, a granice otworzyły się dla Polaków. W tamtych czasach oczom turystów otworzył się piękny a zarazem niezbyt bezpieczny krajobraz miast i wsi. W głównej mierze wynikało to z korupcji ówczesnych służb mundurowych. Zapewne każda osoba, która podróżowała po Rosji w latach 90tych doskonale pamięta, że spotkania z milicją mogły zakończyć się niezbyt przyjemnie. Nie można było oprzeć się wrażeniu, iż służba mundurowa tylko czekała na popełnienie jakiegoś wykroczenia, przejście przez jezdnie w niedozwolonym miejscu czy brak meldunku. Oczywiście każde wykroczenie wiązało się wtedy z koniecznością uiszczenia łapówki/ mandatu, który dla indywidualnego turysty mógł być odczuwalnym wydatkiem.
Na niezbyt dobrą ocenę bezpieczeństwa podróżowania po Rosji nałożył się też mit przestępców, którzy według opowieści oczekują na turystów za każdym rogiem. Oczywiście przestępczość w Rosji jest bardzo dużym problemem, jednak nie oznacza to, że z każdej strony jesteśmy narażeni na brutalny napad czy kradzież. Według wielu dzisiejszych podróżników, poruszanie się po większych miastach takich jak Moskwa, może być znacznie bezpieczniejsze niż poruszanie się po niektórych europejskich, popularnych miastach turystycznych. Oczywiście nie oznacza to, że turysta może bezpiecznie wchodzić w każdy ciemny zaułek, czy afiszować się ze swoimi pieniędzmi, jednak przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności można swobodnie zwiedzić wiele pięknych, rosyjskich miast.
Bezpieczeństwo podczas podróżowania
Dla zachowania własnego bezpieczeństwa warto unikać samotnych, nocnych spacerów. Jeśli poruszamy się własnym samochodem, unikajmy zatrzymywania się na nieoznakowanych parkingach czy w ciemnych zaułkach. Zachowajmy też ostrożność podczas poruszania się komunikacją miejską, wybierajmy taksówki legalnych i znanych korporacji, bowiem dzięki temu możemy uniknąć konieczności uiszczenia większej opłaty za przejazd. Dla zachowania naszego bezpieczeństwa podczas podróży, powinniśmy też pamiętać o posiadaniu telefonu komórkowego, wraz z numerami alarmowymi.
Opisując bezpieczeństwo turystów podczas podróży warto wspomnieć o współczesnej rosyjskiej kolei. Według wielu podróżników, tamtejsza kolej jest znacznie bardziej komfortowa i bezpieczniejsza niż Nasze rodzime koleje. Dworce w miastach rosyjskich są traktowane jako wizytówka, dzięki czemu większość z nich jest elegancko odnowiona i zadbana. W poczekalniach nie znajdziemy osób bezdomnych czy pijanych, dodatkowo większość z nich jest stale monitorowana, dzięki czemu turyści mogą czuć się bezpiecznie nawet podczas oczekiwania na pociąg w godzinach nocnych. Warto jednak ciągle dbać o swoje bagaże i mieć je nieustannie w zasięgu wzroku. Zachowajmy też szczególną ostrożność w mocno zatłoczonych miejscach, bowiem jesteśmy tam najbardziej narażeni na kradzieże kieszonkowców.
Dokumenty i przepisy
Jedną z podstawowych zasad, o których musimy pamiętać podczas podróżowania po Rosji jest konieczność rejestracji / tymczasowego meldunku, który musimy załatwić przed upływem trzech dni, od przekroczenia granicy. Większe hotele same załatwiają taką dokumentację, jednak jeśli zdecydujemy się na zakwaterowanie w innym miejscu, musimy zarejestrować się samodzielnie. Jeśli nie zdążyliśmy jeszcze załatwić tego dokumentu, trzymajmy przy sobie jakikolwiek dokument potwierdzający datę przybycia do kraju – będzie bardzo pomocny podczas ewentualnego spotkania z milicją.
Oprócz meldunku, pamiętajmy też, że w Rosji obowiązują nieco inne przepisy dotyczące poruszania się po drodze. Piesi mają tam znacznie mniejsze prawa i nawet przejście po pasach na zielonym świetle nie zwalnia nas z obowiązku dokładnego rozejrzenia się na około. W przypadku złamania miejscowych przepisów prawa, musimy liczyć się z możliwością spotkania ze służbami mundurowymi – tu od lat 90 sytuacja nie uległa radykalnej poprawie. Za przejście w niedozwolonym miejscu bądź popełnienie jakiegoś drobnego przewinienia grozi nam mandat/łapówka.
Ostatnią, ale równie ważną kwestią, o którą musimy zadbać jest ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy o załatwieniu tego typu spraw, bowiem koszty ewentualnego leczenia bez ubezpieczenia zdrowotnego będą dość wysokie.
Marek Falkowski
Na ten artykuł natrafiłam przypadkiem. Na wakacje wybieram się do Moskwy i wiadomości tutaj zawarte na pewno okażą się przydatne. Dzięki Panu Markowi postanowiłam, że samochód tym razem zostanie w garażu 😀