“Żyjesz tak, jak myślisz, więc myśl i żyj najpiękniej jak potrafisz.”
Pozytywne myślenie jest jednym z ważniejszych czynników, determinujących Nas do obrania właściwej drogi życiowej, realizacji swoich marzeń oraz osiągnięcia pełni szczęścia. To dzięki pozytywnym myślom i przekonaniom jesteśmy w stanie uwierzyć we własne możliwości, zaakceptować pewne niedoskonałości a nawet wybaczyć wyrządzone Nam krzywdy. Niestety Nasz współczesny świat jest przepełniony myślami o negatywnym zabarwieniu – ciągły pośpiech, nieustanne, negatywne informacje z mediów, kult piękna a nawet zwykłe problemy w pracy – to wszystko wpływa na tworzenie negatywnych myśli o sobie i całym otoczeniu. Niepoprawne schematy myślowe, negatywne przekonania wygenerowane w podświadomości oraz niewłaściwa energia z pewnością nie dadzą Nam szczęścia, nie rozwiążą problemów i w żaden sposób nie ułatwią codziennej egzystencji. Skutki negatywnych schematów myślowych mogą Nam jedynie odebrać wiarę w siebie, zakotwiczyć w przeszłości bez szans do pójścia na przód, bez szans na realizację marzeń czy osiągnięcie codziennego szczęścia z życia. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: Czy możemy nakierować swoje myśli na bardziej pozytywne tory, które ułatwią realizację marzeń? Oczywiście możemy, a jednymi z najskuteczniejszych metod są afirmacje, które docierają do podświadomości i pozwalają Nam obrać właściwe, pozytywne tory myślowe.
Afirmacje są bardzo skutecznymi, pozytywnymi zdaniami, które pozwalają na zmianę niewłaściwych schematów myślowych. To dzięki afirmacjom jesteśmy w stanie podchodzić do pewnych spraw bardziej konstruktywnie a Nasze wyobrażenia o Nas samych oraz całej otaczającej Nas rzeczywistości zaczynają nabierać jaśniejszych barw, wywoływać szczęście i sprzyjać realizacji marzeń. Bo przecież nie osiągniemy pełni szczęścia jeśli w naszej podświadomości ciągle będą obecne negatywne przekonania oraz niewłaściwe wzorce myślowe.
Kilka praktycznych wskazówek dotyczących pracy z afirmacjami.
Skuteczna afirmacja zawsze powinna być pisana samodzielnie. Forma przelania na papier pozytywnej energii jest pierwszym z procesów, które docierają do Naszej podświadomości i rozpoczynają proces przebudowania schematów myślowych na bardziej pozytywne. Jednak niemniej ważne jest to w jaki sposób Twoja afirmacja będzie wypowiadana. Czasem będzie to szept, czasem krzyk a czasem spokojny ton. Intonacja powinna być przede wszystkim szczera, więc nie bój się wypowiadać jej tak jak czujesz. Najlepsze efekty osiągniesz jeśli spokojnie usiądziesz przed lustrem i będziesz miał możliwość oglądania swoich reakcji.
Każda afirmacja powinna być systematycznie wypowiadana w trzech osobach przez 21 bądź 90 dni. Proces pracy z podświadomością wymaga czasu i dużych pokładów pozytywnej energii, dlatego warto dbać o systematyczność. Regularne zapisywanie i wypowiadanie swojej afirmacji wytworzy w Naszym wnętrzu pozytywną i trwałą zmianę co pozwoli Nam na znalezienie szczęścia oraz pozbycie wielu uciążliwych problemów.
Jedną z najważniejszych zasad dotyczących pracy z afirmacjami jest stosowanie ich w oparciu o teraźniejszość. Budowanie pozytywnych myśli w oparciu o przyszłość czy przeszłość jest z góry skazane na porażkę. Przykładowo: „kiedyś będę szczęśliwy” – taka afirmacja nie nakieruje Cię na pozytywny tor myślowy, bo przecież szczęście zawsze odczuwamy w teraźniejszości. Znacznie lepszą afirmacją będzie zdanie „ otwieram się na szczęście”, dzięki któremu Twoja podświadomość zacznie tworzyć pozytywny tor myślowy a Ty sam zaczniesz odczuwać szczęście.
Kolejną bardzo istotną zasadą pracy z afirmacjami jest bezwzględna szczerość. Nikt z Nas nie powinien okłamywać samego siebie, tworzyć myśli sprzecznych z aktualnymi stanem rzeczy czy bezwzględną rzeczywistością. Przykładowo, jeśli jesteś osobą otyłą nie powinieneś tworzyć afirmacji w stylu „jestem smukły i szczupły”. Takie afirmacje z pewnością nie zmienią Twojej sylwetki a jedynym efektem może być pogorszenie nastroju i poczucie bezsensowności działania. Znacznie lepszym będzie zdanie ”otwieram się na zdrowy styl życia”. Tak zbudowana afirmacja pozwoli na przebudowanie swoich schematów myślowych, co w efekcie może pomóc w walce z otyłością.
Następna wskazówka dotyczy jasności i jakości przekazu kierowanego do Naszej podświadomości. Każda afirmacja powinna być prostym komunikatem, który nie zawiera słowa „nie”. Nasza podświadomość często pomija to słowo, dlatego istnieje dość duże ryzyko, że afirmacja typu: „nie chce być nieszczęśliwy” będzie oznaczała „chcę być nieszczęśliwy”. Bardzo ważna jest też pozytywna energia płynąca z afirmacji, dlatego unikaj sformułowań z naciskiem typu „chcę…”, „muszę…” cały proces pracy z afirmacjami ma za zadanie otwarcie na nową pozytywną energię, nakierowanie na poprawne schematy myślowe, dlatego znacznie skuteczniejsze będą określenia zaczynające się na przykład od „otwieram się na…”, „jestem gotów na…”.
Afirmacje a modlitwa
Nasze tradycje oraz wpojony od dzieciństwa system wartości są nieodłącznymi elementami naszej podświadomości. Tworząc afirmację często o tym zapominamy, co jest oczywistym błędem, powodującym wiele wewnętrznych sprzeczności. Tworząc afirmację nie możemy zapominać o własnych korzeniach oraz podstawowym systemie wartości który jest w Nas niejako „wbudowany” na stałe. Harmonia w naszym wnętrzu jest tak samo istotna jak harmonia całego wszechświata którego jesteśmy nieodłącznym, integralnym elementem. Zatem jeśli wychowywaliśmy się w oparciu o jakąś religię, jeśli wierzymy w Boga, bardzo ważne będzie to, byśmy nie stracili z nim kontaktu. Bez względu na niepotrzebne nazewnictwo, Bóg jest obecny w każdej kulturze. Każda istota wierząca kieruje do niego swoje modlitwy i pokłada nadzieje. Owa modlitwa nie jest niczym innym jak rozmową z Bogiem, kontaktem, który daje Nam siły oraz pozytywną energię do dalszego życia. Dlatego osoby rozpoczynające pracę z afirmacjami nie powinny tracić tego kontaktu bez względu na wszelkie ziemskie nieprzychylności. Afirmacja tak jak i modlitwa opierają się na szeroko pojętej wierze, dlatego warto zachować pomiędzy nimi harmonię i trwale wzbogacać swoją podświadomość w pozytywną energię.
Marek Falkowski