Życie po śmierci według Judaizmu

Życie po śmierci według różnych religii

Życie po śmierci jest jedną z najbardziej zawiłych i ekscytujących kwestii związanych z człowieczeństwem. Wiele religii stara się odpowiedzieć na pytania: co czeka Nas po śmierci?, jak wygląda życie pozagrobowe?. Warto zapoznać się z odpowiedziami i doktrynami prezentowanymi przez największe religie świata.

Życie po śmierci według Judaizmu

Judaizm jest religią w której nie odnajdziemy sztywnych dogmatów. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak wygląda życie po śmierci. Podstawą tej religii jest wiara w jednego niematerialnego boga o imieniu Jahwe. Żydowski Bóg nie przybiera formy cielesnej i jest istotą która strzeże świata oraz mieszkających w nim ludzi. Jahwe opiekuje się także ludzką duszą, która po śmierci przybiera formę niematerialną. Żydzi wierzą, że wszyscy będą musieli stanąć przed ostatecznym sądem. Będzie to ostateczne rozliczenie ze wszystkich dobrych oraz złych uczynków, które popełnili w czasie swojego ludzkiego życia. Dusze czyste wkroczą wprost do raju, natomiast dusze grzeszne zostaną strącone do Gehenny.

Gehenna

Gehenna jest doliną, która w czasach starożytnych wyznaczała granicę Jerozolimy. Niegdyś gromadzono w niej odpady z całego miasta i kremowano ciała osób, którym z różnych przyczyn odmawiano standardowego pogrzebu. Według Judaizmu Gehenna jest też miejscem do którego wracają nieczyste dusze. Pobyt w dolinie ma być karą dzięki której dusza może odpokutować swoje grzechy. Gehenna jest więc swoistym odpowiednikiem katolickiego czyśćca.

Eden

Tradycje żydowskie nie podają jak będzie wyglądał raj. Przyjmują, iż Jahwe otworzy wrota pierwotnego Edenu, bądź stworzy go od nowa. Nikt nie wie co czeka na niego po przekroczeniu wrót Edenu. Jednak podstawowe założenie przyjmuje, iż będzie to miejsce wspaniałe i dobre. Miejsce w którym dusza znajdzie swoje szczęście i ukojenie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niematerialna dusza ludzka nie może się doskonalić. Samodoskonalenie jest sztuką, którą według Judaizmu można wykonać jedynie za życia. Niematerialna dusza może wkroczyć do Edenu, jednak jej forma pozostanie niezmienna i nie ulegnie przeobrażeniu.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 Komentarze

  1. Małgorzato, nie ma tu manipulacji. Dobrze że czytasz Biblię, ja również. Judaizm w obecnej formie nie równa się temu który jest wg Biblii. Już w czasach Jezusa Żydzi naginali ustanowione prawo. Z czasem ustanowili Misznę który odgrywa podobną rolę jak katechizm w kościele katolickim.

  2. Witam ,ten materiał ,to jawna manipulacja ,wszak biblią jednoznacznie określa ze istnieje niebo i piekło ,żadnego pomiędzy nie ma i w piecioksiegach i w prorokach jest to opisane.a judaizm opiera się na tych materiałach .,dlatego widzę tu kłamstwo dogmatu kościoła katolickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.