Śladami starożytnych Majów

Majowie byli indiańskim ludem, zamieszkującym tereny współczesnego Meksyku (głównie Jukatanu). Początki ich rozwiniętej cywilizacji sięgają 9000 roku p.n.e. W tym czasie zaczęły powstawać pierwsze imponujące świątynie, piramidy i zabudowania miejskie, których pozostałości po dziś dzień wprawiają w zachwyt każdego podróżnika. Starożytni Majowie zasłynęli swoją ogromną wiedzą astronomiczną oraz matematyczną, tworzyli skomplikowane kalendarze, dokonywali bardzo dokładnych obliczeń dotyczących ruchów planet, które po dziś dzień zaskakują wielu naukowców. Upadek tak rozwiniętej cywilizacji Majów jest jedną z największych i najbardziej tajemniczych zagadek współczesności – po dziś dzień nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na to, co właściwie się stało, a naukowcy dysponują jedynie mniej lub bardziej prawdopodobnymi hipotezami. Podróż do Meksyku może być niepowtarzalną okazją na zwiedzenie pozostałości po tej niesamowitej cywilizacji, która zostawiła po sobie wspaniałe pamiątki i zabytki, przybliżające Nam ich tajemniczą kulturę, wierzenia, oraz najważniejsze rytuały.

Najważniejsze miasta Majów

Jednym z najważniejszych miast Majów jest Palenque – będące kolebką ich cywilizacji. Owe miasto zostało odkryte w tropikalnych lasach stanu Chiapas. Turyści przybywający do tego miejsca mogą na własne oczy zobaczyć unikatową Świątynie Inskrypcji, która zachowała się w zaskakująco dobrym stanie i stała się miejscem pochówku Pacala, najpotężniejszego króla Majów, który doprowadził swój lud do największej świetności i zadziwiającego rozwoju cywilizacyjnego. W tropikalnym lesie odkryto też kilka ważnych świątyń, będących istotnym miejscem kultu. Według starożytnych Majów świątynie były miejscami uśpienia największych bogów i można ich było obudzić jedynie podczas rytuałów.

Kolejnym istotnym miastem założonym przez Majów jest Chichen Itza (oznaczające Źródła Ludu Itza). Owe miasto w czasach swojej świetności było swoistym centrum religijnym Jukatanu. Docierając do Chichen Itza Naszym oczom ukazuje się imponująca Świątynia Wojownika, która została wyposażona w duże rzeźby wojowników, stanowiące główne filary całej konstrukcji, przy wojownikach zobaczymy na wpół leżące postacie, które symbolizują ofiary składane na cześć najważniejszych bogów. To jednak nie koniec imponujących budowli, bowiem na miejscu zobaczymy też ogromną wieżę El Caracol o wysokości 12 metrów. Okrągły kształt tej budowli sprawił, że przeważnie nazywa się ją ślimakiem. Prawdopodobnie wieża była wykorzystywana przez Majów do obserwacji ciał niebieskich. Trzecią wspaniałą budowlą w Chichen Itza jest piramida Kukulkana, która króluje nad miastem i zaskakuje swoją unikatową formą. Majestatu całej konstrukcji dodają rzeźbione głowy upierzonego węża, które mają bronić wstępu do Świątyni. Co ciekawe 21 marca każdego roku do piramidy Kukulkana przybywają tysiące turystów. Jest to związane z niesamowitym działaniem promieni słonecznych. Budowla została wykonana w taki sposób, że dokładnie 21 marca na balustradzie północnej części schodów, promienie słoneczne tworzą niesamowite złudzenie optyczne. Dzięki temu złudzeniu, turyści mogą zobaczyć świetlistego węża pełznącego w dół schodów, tuż do podstawy piramidy. W odpowiedniej godzinie wąż schodzi w dół i niknie zanurzając się w ziemię. Takie wykorzystanie promieni słonecznych jest najlepszym dowodem na potęgę wiedzy starożytnych Majów oraz na niesamowitą precyzje ich obliczeń.

 

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.