Kromieryż

Kromieryż (Kroměříž) to po Pradze jedno z najpiękniejszych miast znajdujących się w Republice Czeskiej. Posiada bogatą, bardzo barwną historię i potrafi zadziwić swoim pięknem. Kroměříž powstał w XVIII wieku i z początku był miastem biskupów ołomunieckich. Szybko stał się bardzo reprezentatywną miejscowością, która miała podkreślać potęgę biskupów. Z miesiąca na miesiąc powstawały coraz to nowsze rzeźby, ogrody i budowle, które zachwycają po dzień dzisiejszy.

Pałac Arcybiskupi

To jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w Kromieryżu. Ten wyjątkowy obiekt został wpisany na listę zabytków UNESCO. Niegdyś był typowym przykładem budownictwa gotycko- renesansowego. Jednak znaczna część obiektu została zniszczona podczas najazdu wojsk szwedzkich. Za czasów Karola Liechtensteina przeprowadzono kompleksową odbudowę pałacu. Dziś jest jedną z najpiękniejszych, czeskich budowli wykonanych w stylu barokowym. Jego wnętrze pozostaje do dyspozycji turystów. Możemy w nim zobaczyć między innymi: bogate zbiory numizmatyczne, zabytkową bibliotekę oraz galerię obrazów autorstwa Lucasa Cranacha Starszego oraz Tycjana. Pałac Arcybiskupi wygląda bardzo reprezentatywnie i warto go odwiedzić podczas pobytu w okolicy Kromieryża. Na uwagę zasługuje zarówno jego wnętrze jak i architektura zewnętrzna. Sale pałacu są pełne przepychu i cieszą się stałą popularnością wśród ciekawych świata turystów.

Magia natury

Jedną z najpiękniejszych wizytówek Kromieryża są wyjątkowe ogrody, które tętnią życiem i zachwycają swoim naturalnym wyglądem. Na Naszą uwagę zasługuje zarówno Ogród Zamkowy jak i Ogród Kwiatowy. Oba obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyglądają niezwykle pięknie, skłaniają do zadumy i pobudzają do refleksji. Warto spędzić w ogrodach chociaż z pół godziny, aby przekonać się o ich unikalnym charakterze. Piękne kwiaty, majestatyczne drzewa, woda oraz unikalna architektura krajobrazu tworzą tu wspaniałą i zadziwiającą kompozycję. Warto też dodać, iż W Ogrodzie Kwiatowym znajduje się wspaniała kolumnada o długości 224 metrów. Zobaczymy tam wspaniałe posągi, które nawiązują bezpośrednio do mitologii greckiej. Posągi stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną i pięknie komponują się w barokowym ogrodzie. Na terenie Ogrodu Kwiatowego znajdują się także bogate rzeźby, mozaiki i niezwykle ciekawe freski. Cała okolica jest nie lada gratką dla miłośników sztuki oraz piękna natury.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.