Styl aranżacyjny ustalamy na samym początku, tuż po zakupie działki lub zmianie jej przeznaczenia. Podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Podczas wyboru wiodącej stylistyki ogrodu musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale także metraż posesji, sposób jej użytkowania, czas potrzebny na pielęgnację roślin, a także koszt utrzymania wymarzonego zakątka.
Po pierwsze – dobierz styl aranżacyjny do wielkości ogrodu
Czy kiedykolwiek podobał Ci się ogród w stylu angielskim, widokowym lub dworkowym? Taka aranżacja wygląda niezwykle reprezentatywnie, jednak wymaga większej przestrzeni. Okazałe altany, rzeźby, masywne ławki, wodotryski i fontanny prezentują się znakomicie. Jednak nie sprawdzą się w ogrodach o szczególnie małych gabarytach. Ważnym elementem aranżacji angielskich, widokowych czy dworkowych jest także miejsce wypoczynku. Duże meble ogrodowe, stół biesiadny i stylowe huśtawki to kolejne elementy, które zajmą dość dużą przestrzeń. Bezpośrednio przy miejscu wypoczynku można w tym wypadku wymurować stacjonarny grill ogrodowy. Będzie efektowną, a zarazem funkcjonalną ozdobą całej przestrzeni. Wysokie drzewa, okazałe rośliny ozdobne i krzewy podkreślą charakter całej kompozycji i pozwolą na uzyskanie optymalnego efektu aranżacyjnego.
W mniejszych ogrodach nie możemy już sobie pozwolić na tak dużą różnorodność. W niewielkiej aranżacji można umieścić jedynie najpotrzebniejsze meble ogrodowe, kilka dodatków dekoracyjnych, oraz niewymagające zbytniej przestrzeni rośliny. Na niewielkiej przestrzeni dobrze sprawdzą się aranżacje nowoczesne, japońskie, a nawet śródziemnomorskie. Przy czym pierwsza propozycja będzie wymagała najmniejszego nakładu czasu, potrzebnego na pielęgnację. Ogrody zainspirowane powyższymi stylami nie wymagają zbyt dużej przestrzeni. Zestaw kilku niewielkich mebli (krzesełka, okrągły stolik, mała ławka, parasol ogrodowy) umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu, a jednocześnie nie zajmą zbyt dużej powierzchni użytkowej. Dobrym pomysłem będzie tu zakup lekkich elementów wyposażenia. W ofertach handlowych znajdziemy ciekawe meble z technorattanu i ocynkowanego aluminium. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na zmienne warunki pogodowe, łatwość przechowywania po zakończeniu sezonu, a także niewielka masa, która umożliwia ciągłe przenoszenie z miejsca na miejsce.
Zwróć uwagę na koszty
Zakładanie ogrodu może być nie małym wyzwaniem finansowym. Jednak nie jest to jeszcze koniec wydatków. Przed wyborem stylu aranżacyjnego zwróćmy uwagę na koszty użytkowania przyszłego ogrodu. Najtańsze w eksploatacji będą ogrody rustykalne oraz nowoczesne. Możemy umieścić w nich rodzime rośliny, które nie mają specjalnych wymagań uprawowych. W ogrodach zainspirowanych stylem śródziemnomorskim, angielskim, japońskim, czy tym bardziej widokowym, sprawa nie jest już taka prosta. W kompozycje ogrodu trzeba niekiedy wpleść rośliny o większych wymaganiach (a także o większej cenie zakupu). W ogrodach zainspirowanych stylem naturalistycznym i japońskim dominują elementy wykonane z naturalnego drewna. Takie rozwiązanie wygląda bardzo reprezentatywnie. Jednak największym minusem jest konieczność regularnej konserwacji. Przy większej liczbie mebli i elementów wyposażenia, konserwacja pociągnie za sobą dodatkowe koszty eksploatacyjne, których nie sposób uniknąć.
Przeanalizuj własne potrzeby i ilość wolnego czasu
Aranżacja ogrodowa powinna być dopasowana do potrzeb i oczekiwań wszystkich użytkowników. Jeśli planujemy spędzać w niej dużo czasu, przemyślmy kwestię zakupu mebli z górnej półki cenowej. Te oprócz dużych walorów dekoracyjnych umożliwią nam komfortowy wypoczynek. Wygodnym rozwiązaniem będzie też spersonalizowane zagospodarowanie wnętrza altanki. Zadbajmy także o zapewnienie cienistej strefy wypoczynku. Ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi dadzą nam nie tylko wspomniane wcześniej altanki, ale także pawilony, rozłożyste drzewa, bądź niewielkie parasole ogrodowe. Wybierzmy je zgodnie z własnymi potrzebami.
Jeśli po ogrodzie poruszają się małe dzieci, zadbajmy o mini plac zabaw. Małe huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice czy domki na drzewie warto ulokować w widocznym miejscu. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymywać dyskretną kontrolę nad poczynaniami naszych pociech.
Osoby zapracowane powinny przemyśleć kwestie wygospodarowania rabatek, grządek kwiatowych i zakupu mebli, które wymagają regularnej konserwacji. Niektóre elementy aranżacji ogrodowej wyglądają bardzo efektownie, jednak ich utrzymanie w dobrym stanie wymaga sporo czasu. Dlatego najlepszy ogród dla osób zapracowanych to taki z dużą ilością reprezentatywnych trawników, niewielkimi i niewymagającymi kwiatami oraz z meblami ogrodowymi, które są odporne na zmienne warunki pogodowe. Dobrze przemyślana aranżacja może wyglądać bardzo reprezentatywnie, a jej pielęgnacja zajmie niewiele czasu.
Dodaj komentarz