Współczesne kobiety przywiązują ogromną wagę do swojego wyglądu. Makijaż, ciemna karnacja i zadbane włosy są dla nich podstawą. O ile delikatna opalenizna faktycznie jest atrakcyjna, o tyle jej nadmiar może przysporzyć wiele problemów. Tanoreksja – czyli uzależnienie od opalania nie jest zjawiskiem nowym, jednak liczba zachorowalności od 30 lat sukcesywnie wzrasta. Ma to ścisły związek z powstawaniem solariów. Dziś solaria znajdują się już w każdym mieście, a ceny kuszą swoją atrakcyjnością.
Czym jest tanoreksja i jak się objawia?
Tanoreksja jest mylnie określana mianem uzależnienia od solarium. Faktycznie większość osób uzależnionych korzysta ze sztucznego słońca. Warto jednak wiedzieć, że uzależnienie dotyczy też osób, które intensywnie opalają się w świetle naturalnych promieni słonecznych. Tanorektycy utożsamiają opaleniznę z atrakcyjnością i częstokroć z nią przesadzają. Zbyt intensywne opalanie wpływa niekorzystnie na kondycje skóry, a jednocześnie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych chorób. Jednak osoba uzależniona jest głucha na te argumenty, a opalanie należy do jej najprzyjemniejszych, regularnych czynności. Uzależnienie możemy szybko zobaczyć po stanie skóry. Ciemna, wręcz czekoladowa opalenizna (szczególnie widoczna w okresie zimowo-wiosennym) może świadczyć o tym, że dana osoba uzależniła się od opalania.
Ukryte dno
Tak naprawdę uzależnienie od opalenizny ma głębokie, drugie dno. Problemem nie jest powstawanie solariów, to tylko umożliwiło dostęp do całorocznego, intensywnego opalania. Problem przeważnie dotyczy samooceny i niewłaściwego pojmowania własnej wartości. Tanorektyk uważa, że przez zbyt bladą skórę będzie nieakceptowany, a jego atrakcyjność spadnie. Często mówi, iż opala się, bo po prostu lubi. W solariach jest bardzo otwarty na rozmowy i stara się dowartościować. Wizyta w tym miejscu widocznie poprawia jego nastrój. Czasem personel solarium odmawia mu wizyty i argumentuje to licznymi wskazaniami dla zdrowia. Jednak takie informacje dla tanorektyków nie mają zbyt dużego znaczenia. Po prostu znajdują inne solarium, w którym będą mogli opalać się do woli.
Leczenie
Tanoreksja jest chorobą o podłożu psychologicznym. Leczy się ją poprzez psychoterapię. Na wizytach psychoterapeuta próbuje dotrzeć do źródła problemu. Okazuje się, że opalanie jest dla tanorektyków sposobem na chwilową ucieczkę od problemów. Prawdziwe źródło problemu może tkwić tak głęboko w podświadomości, że osoba uzależniona nawet nie zdaje sobie z niego sprawy.
Dodaj komentarz