Szczęście w pracy

Przeciętny Polak pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Rocznie spędza w pracy ponad 1700 godzin. Czas spędzony w pracy powinien być zatem przyjemny, spokojny i dający poczucie satysfakcji. Niestety szczęście w pracy to bardzo rzadki przywilej. Osoby spełnione zawodowo określa się jako życiowych szczęściarzy. Na pozór, szczęście zawodowe może być związane z wysokimi zarobkami. Jednak tak naprawdę kwestia pieniędzy nie jest tu jedynym wyznacznikiem – co więcej często może mieć drugorzędne znaczenie. Wiele dobrze zarabiających osób czuje silną presję zawodową, która utrudnia bądź wręcz uniemożliwia odczuwanie satysfakcji zawodowej. Stała presja i duża odpowiedzialność to najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego, które znacznie utrudnia codzienną egzystencję.

Zawody, które przynoszą szczęście w pracy

Niektórzy mogą myśleć, że zawodem dającym największą radość są wysokie stanowiska prezesów czy kierowników. Nic bardziej mylnego – wysokie stanowisko to też wysoka odpowiedzialność i duża presja, która często utrudnia odczuwanie przyjemności z pracy. Badania przeprowadzone przez brytyjską instytucję City & Guilds przyniosły bardzo zaskakujące wyniki. Okazuje się, że najszczęśliwsi ze swojej pracy są między innymi ogrodnicy i osoby, których zawód wymaga kontaktu z naturą. Co więcej, spełnieni zawodowo są także hydraulicy, fryzjerzy oraz osoby, których praca nie wymagała zbyt długiego przygotowania. Osoby wykonujące stosunkowo proste zawody przeważnie są bardziej spełnione zawodowo, niż pracownicy intelektualni. Warto też dodać, iż pracownicy intelektualni są bardziej narażeni na syndrom wypalenia zawodowego. Dotyczy to zarówno pracowników biurowych jak i wielu osób pełniących stanowiska kierownicze. Na podstawie tych danych możemy zatem śmiało stwierdzić, iż podstawą spełnienia zawodowego nie są wcale wyższe zarobki.

Co najczęściej daje szczęście w pracy?

Podstawą spełnienia zawodowego jest motywacja do pracy i satysfakcja z wykonywanych działań. Zadowalająca praca to taka, która odpowiada Naszym indywidualnym zainteresowaniom i pasjom. Dla jednego będzie to zawód ogrodnika, dla innego zawód prawnika, montera czy opiekunki do dzieci. Możliwości są nieograniczone. Istnieje jednak kilka uniwersalnych cech, którymi charakteryzują się zawody dające wysoką satysfakcję. Są to między innymi: możliwość samodzielnego zorganizowania czasu pracy oraz elastyczność w wypełnianiu codziennych obowiązków. Szczęśliwy pracownik to osoba, która nie podlega ścisłej kontroli i sama odpowiada za wypełnienie zadań zawodowych. Obecność rygorystycznego szefa, który patrzy na ręce jest silnym czynnikiem stresującym, który utrudnia odczuwanie szczęścia w pracy. Być może to właśnie dlatego pracownicy biurowi są mniej zadowoleni ze swojego zawodu niż ogrodnicy czy fryzjerzy.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.