Survival – Woda

Mówi się, że bez wody możemy przetrwać przez tydzień, a bez jedzenia miesiąc. Ile w tym prawdy, jak pozyskiwać wodę, ile powinniśmy jej pić, a także co należy zrobić w chwili odwodnienia, o tym wszystkim dowiemy się już za chwilę.

Co daje nam woda?

Woda to życie. Bez niej, nie jesteśmy w stanie długo przetrwać. Po kilku dniach nasz organizm zaczyna się poważnie odwadniać. Czujemy osłabienie, a w krytycznym stanie popadamy w agonię. Jaką zatem rolę odgrywa woda, że bez niej nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować ?

Woda w naszym organizmie działa jak swego rodzaju przekaźnik. Pozwala na transportowanie w naszym ciele niezbędnych do życia składników odżywczych.

Odwodnienie

Należy robić wszystko, żeby nie stać się ofiarą odwodnienia. Wbrew pozorom nie doprowadzimy do tego jedynie przez nie picie wody. Ale jeśli zapadniemy na przypadłości związane z rozstrojem żołądka, zwłaszcza biegunkę, to należy szybko uzupełnić swoją gospodarkę wodną w brakujące zapasy. Odwodnieniu sprzyja także, przebywanie w miejscach o bardzo wysokich temperaturach, a także zbyt duży wysiłek fizyczny.

Objawy związane z odwodnieniem organizmu zaczynają kręcić się przede wszystkim wokół osłabienia. Czujemy się bardzo słabi i nie mamy siły na dalsze funkcjonowanie. Utrata przytomności może być spowodowana nieprawidłowym krążeniem krwi, spadkiem ciśnienia, jak i również niewydolnością serca. Bardzo istotne jest także obserwowanie swojego moczu. Im jest ciemniejszy, tym ważniejszy jest to dla nas znak, że w naszym organizmie zaczyna brakować wody.

Aby nie dopuścić do odwodnienia, powinniśmy mieć cały czas dostęp do wody pitnej. Jeśli czeka Cię długa, wielodniowa wędrówka, jazda na rowerze lub inna przeprawa. Staraj się zaplanować ją tak, by co pewien odstęp czasu mieć styczność z miejscami, w których będziesz mieć możliwość uzupełnienia płynów.

Istnieje jeszcze kilka bardzo ważnych zasad, które z pozoru wydają się nam nielogiczne. Jednak ich zachowanie może przyczynić się do ochrony nas przed odwodnieniem, a nawet przed utratą życia. Przykładowo, jeśli znajdziemy się na pustkowiu, na którym jesteśmy wystawieni na uporczywe promienie słoneczne, to pod żadnym pozorem nie rozbierajmy się do naga. Zaobserwujmy mieszkańców krajów Północnej Afryki, którzy nie tylko z pobudek religijnych, chodzą na co dzień ubrani w odzież zakrywającą całe ciało. Ograniczają w ten sposób parowanie ze swojego ciała. Osoby maksymalnie rozebrane, wystawiają do słońca bardzo dużą powierzchnię swojej skóry, przez co pozwalają na parowanie cennej dla nich wody. Często w ten sposób przyczyniają się do własnej śmierci.

Często popełnianym błędem jest jedzenie mocno solonych potraw. Istnieje powiedzenie, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, Nie jest to do końca prawdą. Ponieważ organizm broni się przed nadmiarem soli, powodując rozcieńczanie tego związku przy użyciu wody. Im mniej zjadamy soli w potrawach, tym dla nas lepiej.

Czy umiejętność prawidłowego oddychania, może mieć jakikolwiek wpływ na nasz bilans wodny? Zaskakujące wyniki wskazują, że oddychając przy pomocy ust, uwalniamy więcej pary wodnej, niż w trakcie oddychania nosem. Po zapamiętaniu tych kilku wskazówek możemy przejść do etapu edukacji: skąd pozyskiwać wodę pitną.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.