Tego pytania nie powinniśmy rozumieć zbyt dosłownie. Ponieważ źródło kojarzy nam się z miejscem, w którym rozpoczyna się ciek wodny, bądź z którego można wydobywać nieograniczone ilości wody. Często mówimy o gorącym źródle lub o krystalicznie czystej wodzie ze źródła. Nie oznacza to jednak, że pozyskiwana w ten sposób woda nadaje się do picia. A chyba każdy podróżnik doskonale wie, że nie ma niczego gorszego niż zatrucie się wodą niezdatną do spożycia.
Woda może być pozyskiwana na wiele sposobów. Niekoniecznie musi występować w postaci cieczy. Przebywając w wysokich górach bądź na dalekiej Północy, raczej ciężko będzie nam znaleźć ciek wodny.
Zacznijmy od racjonalnego przemyślenia, w których miejscach w ogóle możliwe jest znalezienie jakichkolwiek źródeł wody. Na lekcjach geografii dowiedziałeś się, że wszystkie strumienie rządzą się prawem grawitacji, czyli płyną z miejsc położonych wyżej nad powierzchnią morza, do miejsc usytuowanych niżej. Dlatego słuszną decyzją będzie poszukiwanie jej w różnego rodzaju dolinach bądź wąwozach, czyli u podnóży wzniesień, niż na wysokich szczytach.
Najlepszą oznaką obecności wody w przyrodzie jest…. roślinność. Chyba co do tego nie będziesz mieć najmniejszych wątpliwości. Gdy nauczysz się tropić zwierzynę, to również po jej śladach zauważysz szlaki do wodopoju.
Przebywając w miejscach, w których nie ma problemu z opadami deszczu, możemy spokojnie stwierdzić, iż woda spada nam prosto z nieba. Zbieranie deszczówki wymaga odrobiny wprawy, ale nie powinno to być za bardzo skomplikowaną czynnością. Zbieranie deszczówki w różne naczynia, lub zlewanie jej z dużych liści, albo płachty rozłożonego namiotu, to tylko niektóre pomysły na zmagazynowanie potrzebnej wody.
Odpowiednikiem deszczu, w innych regionach bądź w dość surowych warunkach, może być śnieg albo lód. Chociaż w przypadku śniegu, należy wziąć pod uwagę to, iż podczas topnienia zmniejsza on swoją objętość.
Najlepszym sposobem na pozyskanie wody z dużej ilości śniegu, jest jego podgrzewanie nad ogniskiem. Należy pamiętać, aby uniknąć jego zbijania, ponieważ proces topnienia będzie jeszcze trudniejszy. Woda pozyskana ze śniegu jest bardzo czysta i nadająca się do spożycia.
Równowartość objętości wody pozyskasz z interesującej Cię ilości czystego lodu, czyli po prostu zamarzniętej wody. Zanim napijesz się wody z roztopionego lodu, o wiele bezpieczniej będzie ją przegotować. Natomiast, gdy zdecydujesz się na rozpuszczenie lodu lodowcowego, to musisz zadbać także o przefiltrowanie uzyskanej wody. W innym przypadku możesz zaaplikować sobie w wodzie także pył i okruchy skalne, które często pochłaniane i przeobrażane są przez lodowiec.
Czy picie zasolonej morskiej wody jest szkodliwe? Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, to warto wrócić na początek tego podrozdziału, kiedy to mówiliśmy, że sól potrzebuje bardzo duże ilości wody do rozcieńczenia jej we krwi. Możesz mimo wszystko spróbować pozyskać wodę pitną z oceanu lub morza. Poczekaj na przypływ, który być może wypełni zagłębienia w terenie morską wodą. Gdy nastąpi odpływ, a w zagłębieniach pozostanie woda, odczekaj aż słona warstwa opadnie na dno. Wtedy na powierzchni powstałego mini akwenu powinna unosić się woda słodka, która jest lżejsza od słonej. Zanim się jej napijesz sprawdź jaka jest w smaku.