Styl minimalistyczny w wystroju wnętrza to najnowszy trend, który zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Jego ojczyzną jest Japonia. Cechują go proste, wręcz ascetyczne rozwiązania. Siłą stylu minimalistycznego są dopieszczone, oryginalne, pomysłowe i często zaskakujące detale. Oto podstawowe zalety jakimi ten sposób urządzania wnętrz zjednuje sobie rzesze zwolenników:
– Wrażenie czystości, schludności i przestronności pomieszczeń
– Łatwe utrzymanie porządku w mieszkaniu.
– Funkcjonalność i prostota mebli.
– Przemyślane wybory. Wystrój wnętrza przestaje być dziełem przypadku. Z pola widzenia znikają bibeloty i niezliczone pamiątki. Dzięki temu mieszkanie jest bardziej harmonijne oraz urządzone w sposób świadomy jako całość.
– Styl minimalistyczny doskonale sprawdza się w małych mieszkaniach powiększając je optycznie i stwarzając wrażenie większej przestrzeni.
– Sprzyja wewnętrznej harmonii, wyciszeniu i dobrej organizacji pracy.
Wbrew pozorom utrzymanie stylu minimalistycznego nie jest proste, szczególnie dla osób z temperamentem i „artystyczną” duszą. Styl minimalistyczny jest adekwatny bardziej do osobowości systematycznej, uporządkowanej i zorganizowanej. Wymaga dyscypliny wewnętrznej, ponieważ wszystkie niepotrzebne przedmioty powinny być odkładane na miejsce i ukryte przez wzrokiem.
Jest to styl stanowiący dobrą ofertę dla osób, które dopiero planują urządzenie swojego mieszkania od podstaw. Świetnie sprawdza się w budynkach wielorodzinnych, szczególnie w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Wywołuje wrażenie większej przestrzeni użytkowej, zwłaszcza, jeśli wybierzemy jasne kolory. Musimy jednak stale pamiętać, że minimalizm wymaga konsekwencji i łatwo zepsuć ten efekt „zaśmiecając” pomieszczenie zbędnymi przedmiotami. Nie jest to zbyt dobra propozycje dla osób lubiących rośliny doniczkowe, chyba, że rozmawiamy o np. miniaturowym kaktusie. Wymaga też rezygnacji z wszystkich bibelotów i gadżetów, które z różnych przyczyn lubimy mieć blisko siebie.
Styl minimalistyczny doskonale harmonizuje z nowoczesnymi, technicznymi rozwiązaniami, które stanowią jego dyskretne uzupełnienie. Światło włączane ruchem, szuflady elektryczne otwierane na dotyk – to świetnie współgra ze stylem minimalistycznym. W stylu minimalistycznym funkcjonalność definiuje konstrukcję mebla – również na poziomie detali. Uchwyty są najczęściej schowane, a wszelkie przełączniki czy też elementy oświetlenia – również ukryte. Chodzi o to by stworzyć wrażenie jak największej prostoty a zarazem funkcjonalności wystroju wnętrza, w którym nie ma miejsca na rzeczy zbędne.
Jeśli chodzi o kolorystykę dominuje również prostota i przejrzystość koncepcji. Możliwe są żywe oraz kontrastujące barwy – to nie przeczy stylowi minimalistycznemu – choć często stosuje się również wyciszone barwy. Jeżeli chodzi o użyte materiały to powinny być jasno zdefiniowane. Drewno musi wyglądać jak drewno, a metal jak metal. W minimalistycznym wystroju te struktury powinny być od siebie jasno oddzielone, tworząc harmonijny całokształt.
Aby poznać więcej sekretów minimalistycznego wystroju wnętrz – które ostatnio staje się prawdziwym hitem, warto zajrzeć na tę stronę: www.decorolka.pl. Polecam!
Dodaj komentarz