Ogród to dla wielu z nas ostoja spokoju i miejsce ucieczki przed światem zewnętrznym. Nic więc dziwnego, że chcemy by przydomowy ogród był urządzony ze smakiem, poukładany i aby panowała w nim harmonia. Czy jest to możliwe do zrealizowania? Oczywiście że tak. I to znacznie mniejszym nakładem kosztów i czasu, niż można się spodziewać. By tak się stało, należy potraktować swój ogród jako długoterminową inwestycję. To co włożymy w jego zaprojektowanie i budowę na początku, będzie nam się zwracało przez kolejne lata. Z każdym następnym rokiem z jeszcze większą nawiązką. Narzędziem, które pozwoli ci to osiągnąć jest projekt zagospodarowania ogrodu.
Komu i kiedy potrzebny jest projekt zagospodarowania ogrodu?
Jeżeli twój przyszły ogród ma być czymś więcej, niż tylko dużym trawnikiem z kilkoma drzewkami, to taki projekt jest dedykowany właśnie dla ciebie. Dzięki niemu zostanie starannie zaplanowane położenie każdej rośliny – drzewa, krzaczka czy kwiatu. Wszystko po to, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej piękna, a także zapewnić najlepsze warunki do rozwoju. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że każdy gatunek roślin ma inne wymagania pod względem nasłonecznienia, ilości wilgoci w glebie, a także podłoża, w którym zostanie zakorzenione. Projekt zagospodarowania ogrodu uwzględnia każdą z tych rzeczy, a jednocześnie przewiduje to, jak za kilka lub kilkanaście lat ogród może wyglądać. Dlatego też w pobliżu drzew pozostawia się odpowiednio duży margines, dzięki któremu mogą się bezpiecznie rozwijać, bez ryzyka wyrządzenia szkody budynkowi, altanie lub innym drzewom.
Co może obejmować projekt zagospodarowani ogrodu?
Tutaj odpowiedź jest prosta – może to być wszystko, co w przyszłości chciałby w nim widzieć jego właściciel. Altanka, grill, wędzarnia do wyrobu własnych wędlin, oczko wodne, ścieżki z kamienia, taras i najróżniejsze gatunki roślin. Oczywiście, nie wszystkie z tych rzeczy muszą powstać w tym samym czasie. Projekt taki powstaje właśnie po to, aby zapewnić miejsce i dogodne warunki, do stopniowego realizowania tej inwestycji w kolejnych latach. Jedną z większych zalet posiadania takiego projektu, jest stworzony do niego kosztorys. Pozwala on jeszcze dokładniej oszacować wszelkie wydatki, które będą związane z tego typu inwestycją i ułatwią zaplanowanie budżetu.
Jak wykonuje się taki projekt?
Do jego przygotowania konieczna będzie wizyta projektanta na działce. Określi on jej wymiary, różnice poziomów, a także pozna najbliższe otoczenie. To ważne, ponieważ dla zachowania piękna i naturalności krajobrazu, ogrody powinny się wpisywać w ich otoczenie. Fizyczne projektowanie ogrodów następuje przy użyciu programów komputerowych i przypomina projektowanie wnętrz. Oczywiście, aby projekt był pełnowartościowy, nie wystarczy sama znajomość obsługi takiego programu. To co najważniejsze u projektanta, to wiedza z zakresu doboru odpowiednich roślin, a także warunków, jakie trzeba im zapewnić. Umiejętność łączenia ze sobą wiedzy na temat różnych gatunków roślin i ich wymagań, pozwoli stworzyć kompleksowy projekt zagospodarowania ogrodu, w którym wszystkie elementy będą istnieć ze sobą w pełnej symbiozie. Tak utalentowanych projektantów można znaleźć w firmie http://ogrody-perspektywa.com.pl, która już od wielu lat specjalizuje się w tego typu projektach.
Dodaj komentarz