Plastikowe meble ogrodowe kupimy w niemal każdym większym sklepie branżowym. To lekkie, poręczne produkty, które nie przysparzają zbyt wielu problemów użytkowych. Jednak przed zakupem warto zadać sobie pytanie – czy plastik będzie pasował do aranżacji ogrodowej? I w jakich wypadkach warto się na niego zdecydować?
Plastik używany do produkcji mebli – ale jaki?
Nie każdy wie, że meble ogrodowe mogą być wykonane z dwóch rodzajów plastiku. Jednak warto zwrócić na to szczególną uwagę przed zakupem. Niegdyś stoły i krzesła ogrodowe były produkowane wyłącznie z PCV – polichlorku winylu. Nie jest to zbyt trwałe tworzywo. Meble ogrodowe z PCV szybko ulegają blaknięciu i wytrzymują niewielkie obciążenia statyczne. Krzesła z polichlorku winylu są podatne na wyłamania nóżek, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.
Nieco droższe meble plastikowe tworzy się już z nowoczesnego polipropylenu. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który zapewnia wysoką trwałość produktów. Polipropylenowe meble ogrodowe nie ulegają odbarwieniu, są odporne na działanie intensywnych promieniu UV, a także na podwyższoną wilgotność. Nowoczesny design sprawia, że stoły, krzesła i ławki ogrodowe mogą być dobrze dopasowane do niemal każdej stylizacji ogrodu. Najdroższe modele są dodatkowo wzmacniane włóknem węglowym. Dzięki temu wytrzymują ponadstandardowe obciążenia statyczne i są dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Czy opłaca się kupować meble w gotowym zestawie?
Zdecydowanie tak. Zestaw mebli plastikowych może być nawet o 1/3 tańszy w porównaniu z tymi samymi produktami, sprzedawanymi pojedynczo. Kupując meble w gotowym zestawie zyskujemy też pewność dopasowania. Nie chodzi wyłącznie o dopasowanie wizualne. Równie ważne będzie optymalne spasowanie wysokości siedziska krzeseł i wysokości blatu stołu. Nie bez znaczenia jest też dopasowanie rozmiarów parasola, który przeważnie umieszcza się w centralnej części stołu. Jego czasza powinna chronić cały blat, a także zgromadzonych przy nim użytkowników. Rozmiar parasola nabiera szczególnego znaczenia w przypadku mebli, które chcemy używać w mocno nasłonecznionych ekspozycjach ogrodowych.
Rozważamy wszystkie wady i zalety mebli z plastiku
Meble plastikowe kojarzą się wielu osobom z tandetą. Najtańsze modele posiadają wątpliwe walory estetyczne. I nie ma co ukrywać – z biegiem czasu pokrywają się drobnymi rysami oraz odbarwieniami, które wyglądają dość odstraszająco. Na szczęście w ofertach handlowych coraz częściej przebijają się też meble plastikowe o lepszej jakości wykonania. Bogate wzornictwo i odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że stają się coraz częstszym elementem wyposażenia niewielkich aranżacji ogrodowych.
Niewątpliwym atutem mebli plastikowych pozostaje ich niewielka waga. Stoły i krzesła możemy swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Nie musimy się też martwić o izolację w kontakcie z glebą (jak ma to miejsce w przypadku mebli z drewna czy rattanu).
Na zakończenie warto też dodać, że plastik nie ma specjalnych wymagań w przechowywaniu. Krzesła ogrodowe możemy ustawić jedno na drugim, a po zakończeniu sezonu przechowywać w dowolnie wybranym miejscu. Dlatego zakup mebli z plastiku będzie rozsądnym rozwiązaniem jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym garażem bądź piwnicą, którą można przeznaczyć na przechowywanie mebli z innych tworzyw.
Dodaj komentarz