Papryczka chili to jedno z najpopularniejszych warzyw odznaczających się silnymi właściwościami prozdrowotnymi. Znają ją niemal wszyscy. Mała, czerwona o podłużnym kształcie i niesamowicie ostrym smaku. Jest znacznie bardziej pikantna niż tradycyjny pieprz i świetnie komponuje się z większością dań mięsnych oraz warzywnych. Większość dietetyków twierdzi też, że papryczka chili może uchronić nas przed niektórymi współczesnymi chorobami. Ich zdanie potwierdzają entuzjaści tradycyjnej medycyny wschodu – tam papryczka chili jest już stosowana od bardzo dawna.
W jakiej postaci znajdziemy papryczki chili?
Większość osób decyduje się na zakup świeżych papryczek chili. I słusznie, bowiem brak obróbki sprawia, że świeże warzywo posiada najwięcej substancji prozdrowotnych. Niestety chili w „czystej” formie nie nadaje się do wielu dań. Dlatego warto zapatrzeć się także w pieprz z papryczek chili. Znajdziemy go pod nazwą pieprzu kajeńskiego, tureckiego, cayenne oraz pieprzu gwinejskiego. Papryczka chili jest też głównym składnikiem popularnego tabasco. Wybór konkretnej potrawy zależy od naszych preferencji. Każdy rodzaj pieprzu posiada nieco inny smak, jednak łączy je jedno – niesamowita pikantność. Pamiętajmy jedynie, że podczas obróbki termicznej wytraca się wiele cennych witamin. Dlatego papryczki powinny być podawane na surowo i przygotowane tuż przed spożyciem.
Czy papryczka chili może chronić przed rakiem i chorobami cywilizacyjnymi?
Ostatnio coraz częściej słyszymy o chorobach nowotworowych i chorobach cywilizacyjnych, które atakują dużą grupę globalnego społeczeństwa. Wysoko przetworzone jedzenie z pewnością nie wpływa na poprawę tej sytuacji. Tymczasem w papryczkach chili znajduje się kapsaicyjna, która korzystnie wpływa na układ sercowo naczyniowy, wspomaga odchudzanie oraz detoksykację organizmu. Regularne spożywanie papryczek chili lub pieprzu kajeńskiego może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory (głównie za sprawą wspomnianej wcześniej detoksykacji organizmu). Kapsaicyna zmniejsza także zawartość cholesterolu we krwi, dzięki czemu może zmniejszyć ryzyko powstania wielu groźnych chorób cywilizacyjnych.
Pierwiastek szczęścia
Prozdrowotne właściwości papryczek chili to dopiero początek zalet wynikających z ich spożywania. Kapsaicyna wpływa na zwiększone wydzielanie endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Badania naukowe dowiodły, że wyższy poziom endorfin wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, zmniejsza odrętwienie kończyn, a nawet wywołuje odczucie zakochania. Ponadto według niektórych podań ludowych papryczka chili poprawia potencje i jakość współżycia seksualnego – jednak nie zostało to jeszcze naukowo potwierdzone.
Dodaj komentarz