Niezbędne narzędzia ogrodnicze – część 1

Każdy ogrodnik marzy o pięknych i zadbanych roślinach, wkomponowanych w ulubioną aranżację ogrodową. Niestety oszałamiający efekt dekoracyjny wymaga sporego nakładu pracy…. i przynajmniej podstawowych narzędzi ogrodniczych. Dlatego w poście opiszę najważniejsze produkty, które przydają się nawet na małej działce.

Podstawowe akcesoria do przygotowania gleby i wsadzania roślin

Zakładając aranżację ogrodową musimy pamiętać o konieczności przekopywania, spulchniania i wyrównywania gleby. Każda z tych prac wymaga użycia specjalnych narzędzi. Jednak uwaga – rodzaj narzędzia zależy od jakości podłoża, które znajduje się na naszej działce. Trudno wyobrazić sobie ogrodnika wyrównującego gliniastą ziemię przy użyciu plastikowych grabi.  Bardziej wymagające podłoża budzą konieczność zakupu masywniejszych i lepszych jakościowo narzędzi. Do najważniejszych z nich należą:

  • Wspominane wcześniej grabie – do wyrównywania ciężkiej, gliniastej gleby przydadzą się metalowe grabie z masywnymi zębami. W aranżacjach z lekkim, przepuszczalnym podłożem lepiej sprawdzą się grabie z tworzyw sztucznych. Ich lekka konstrukcja ułatwi wykonywanie żmudnych prac.
  • Motyka – powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego ogrodu, który posiada choć jedną rabatę kwiatową. Motyka służy do spulchniania gleby, ułatwia wsadzanie roślin oraz usuwanie chwastów. Małe produkty z trzema ząbkami nadają się do bardziej precyzyjnych prac. Do okopywania większych grządek lepiej użyć dużej motyki z czterema zębami i dłuższą rączką. Dzięki temu oszczędzimy sobie sporo czasu i wysiłku.
  • Widły, łopata i szpadel – to niezastąpione trio, którym wykonamy większość ciężkich prac ogrodowych. Przydadzą się do przekopywania gleby, spulchniania i wyrównywania. Warto dobrać je do warunków glebowych. Do ogrodu z ciężką glebą wybierzmy bardziej masywne narzędzia, w całości wykonane z metalu. Zastanówmy się też nad zakupem modeli amerykańskich (ze specjalnym wyprofilowaniem). Taki zakup może być nieco droższy, jednak ułatwi nam prace w ogrodzie.
  • Wertykulator lub aerator – to już bardziej zaawansowane narzędzia, które wykorzystamy do pielęgnacji trawnika. Efektowna, intensywnie zielona trawa musi być odpowiednio napowietrzona. Wertykulatory i aeratory dostarczają powietrze w głąb korzeni i poprawiają ich rozkrzewianie. Takie napowietrzanie warto wykonywać przynajmniej raz do roku. W małych ogrodach sprawdzą się specjalne buty z kolcami. Wystarczy przejść nimi po trawie, aby uzyskać efekt napowietrzenia korzeni. Na średnim trawniku buty nie zdałyby już egzaminu (praca byłaby zbyt czasochłonna). Dlatego w ofertach producentów znajdują się także ręczne wertykulatory na kółkach. Jednak na dużych trawnikach należy już wykorzystywać wertykulatory mechaniczne (napędzane elektrycznie lub spalinowo). Zakup dobrej jakości sprzętu będzie wydatkiem od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Dlatego możemy przemyśleć kwestię wypożyczenia tego narzędzia. W wielu miastach znajdują się wypożyczalnie sprzętu ogrodniczego. Za dobę wypożyczenia wertykulatora zapłacimy maksymalnie 40 zł.

Narzędzia do pielęgnacji roślin

Nasz ogród jest już wyposażony w podstawowe narzędzia do przygotowywania podłoża. W drugim etapie przychodzi czas na zakup narzędzi pielęgnacyjnych. Ich rodzaj jest oczywiście uzależniony od specyfiki aranżacji.

Podstawowe prace pielęgnacyjne wykonamy przy użyciu zakupionej wcześniej motyki.  Jednak do prac z krzewami i drzewkami ozdobnymi konieczne będą też produkty dodatkowe, takie jak:

  • Sekator – do przycinania pędów młodych roślin. Będzie niezbędny do ukierunkowania winogron, bluszczy i innych pnączy. W ofertach handlowych znajdziemy małe sekatory jednoręczne. Przydadzą się do przycinania pędów o grubości nie większej niż 2 cm. Do większych pędów i gałązek trzeba już zakupić sekator dwuręczny z przekładnią zębatą.
  • Nożyce do żywopłotu – wiele przydomowych aranżacji ogrodowych otacza się tujami i bujnymi krzewami. To prosty, a jednocześnie naturalny sposób na zapewnienie sobie prywatności. Warto jednak pamiętać, że rośliny na żywopłoty wymagają regularnego przycinania. W mniejszych przestrzeniach dobrze sprawdzają się ręczne nożyce (nadające się też do precyzyjnych wykończeń). Jednak jeśli nasz żywopłot posiada powierzchnię większą niż 5 mb wówczas lepiej już zainwestować w nożyce z napędem elektrycznym lub spalinowym. Takie narzędzie znacząco przyspieszy czas naszych prac pielęgnacyjnych.

Dodam, że wszystkie narzędzia powinny charakteryzować się dobrą jakością wykonania. Najtańsze będą jedynie pozorną oszczędnością. Utrudnią nam prace ogrodowe i prawdopodobnie szybko się popsują. Dlatego polecam zakup narzędzi ze średniej lub górnej półki cenowej.

W kolejnej części znajdziecie garść informacji o niezbędnych narzędziach do koszenia trawnika i nawadniania aranżacji ogrodowej.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.