Jediizm to bez wątpienia jedna z najbardziej niesztampowych i niecodziennych religii świata. Oparto ją na pojęciu „Jedi”, które nawiązuje do głośnej serii filmów „Gwiezdne wojny”. Na początku był to jedynie ruch społeczny, jednak jego rozmach i popularność sprawiły, że obecnie wiele organizacji jediistycznych jest już oficjalnie uznana za pełnoprawne związki wyznaniowe.
Początki fenomenu rycerza Jedi
Jediizm powstał w 2001 roku podczas powszechnego spisu ludności przeprowadzanego w Nowej Zelandii, Anglii i państwach anglojęzycznych. Respondenci uczestniczący w spisie na pytane o religie podawali odpowiedź Jedi. Wyznawcy pojawiali się w niemal każdym mieście Anglii. Cała kampania została mocno spopularyzowana przez pocztę elektroniczną oraz wiadomości SMS. Dla wielu respondentów była to świetna zabawa, jednak wyniki powszechnego spisu ludności z pewnością zaskoczyły większość obywateli. W Anglii i Walii okazało się, że Jediizm został czwartą co do wielkości religią. Fenomen rycerza Jedi szybko zainteresował także mieszkańców innych krajów. Podczas powszechnego spisu ludności przeprowadzonego w Polsce (w 2011 roku) wyznanie religii Jedi zadeklarowały 1343 osoby. W niektórych krajach europejskich wynik był znacznie wyższy.
Zasady, normy, a może dekalog?
Rycerze Jedi to znane postacie z Gwiezdnych Wojen. Posiadali własny kodeks postępowania oraz sposób postrzegania świata. Jednak Jediizm nie ma zbyt dużo wspólnego z owymi wartościami. Osoby, które zadeklarowały takie wyznanie w większości przypadków zrobiły to dla żartu. Niektórzy potraktowali to także jako formę buntu przeciwko systemowi, rządowi oraz wiodącym religiom. W Nowej Zelandii głoszono, że jeśli zbierze się 8 000 członków, wówczas rząd nie będzie miał wyboru i uzna Jediizm jako pełnoprawną religię. Dla twórców i propagatorów ruchu Jediizm był też formą testu dla informacji przenoszonych drogą mailową. Trzeba przyznać, że eksperyment odniósł bardzo duży sukces. Młodzi wyznawcy religii Jedi coraz częściej traktują ją dość powarzenie. W swoim życiu kierują się kodeksem rycerzy Jedi i wierzą w Moc. Jest to Moc od której wszystko pochodzi i do której wszystko powraca. W Internecie pojawiają się dziesiątki stron anglojęzycznych poświęconych owej religii. Jednak większość z nich to jedynie próba wyłudzenia pieniędzy. Rejestracja na stronę może być darmowa, ale za wszystko inne trzeba już zapłacić (nawet za przedruki kodeksu rycerzy Jedi). Całkowicie darmowe strony udostępniające przydatne informacje o wyznaniu nadal należą do rzadkości.
Dodaj komentarz