Lawenda jest bardzo wdzięczną rośliną, którą możemy sadzić w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej intensywny zapach, połączony z przyjemnym akcentem kolorystycznym może dodać uroku każdej aranżacji. Niestety nie każdy potrafi odpowiednio zadbać o tą roślinę i doprowadzić ją do bujnego kwitnienia. Dlatego w poniższym poście znajduje się kilka przydatnych wskazówek uprawowych.
Wybieramy rośliny
Wydawałoby się, że każda lawenda jest taka sama. Nic bardziej mylnego. Przed zakupem warto obejrzeć kondycję liści i gałązek. Niektóre sadzonki dostępne w sklepach ogrodniczych mogą być przelane, nadmiernie przesuszone bądź zaatakowane przez szkodniki. Do naszego ogrodu zawsze wybierajmy zdrową roślinę z silnym systemem korzeniowym. W Polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdza się lawenda wąskolistna, która dobrze radzi sobie z ujemnymi, zimowymi temperaturami.
Wybieramy stanowisko
Naturalnym miejscem występowania lawendy są skąpane w słońcu francuskie łąki. Dlatego najlepsze stanowisko w naszym ogrodzie do ekspozycja południowa. Im więcej promieni słonecznych dotrze do rośliny, tym lepiej. Lawenda uprawiana w cieniu nie kwitnie tak intensywnie, a w miarę upływu czasu całkowicie zanika.
Optymalne podłoże dla lawendy
Lawenda najlepiej rośnie w podłożu zasobnym i próchniczym. Nie przeszkadza jej obecność piasku, ani drobnych kamieni. Podłoże powinno być przepuszczalne i nie gromadzić nadmiaru wilgoci. Jeśli w naszym ogrodzie występuje ziemia gliniasta, zadbajmy o to, by pod sadzonką rośliny znajdował się dodatkowy drenaż.
Sekret udanej uprawy – przycinanie
Przycinanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na silne rozkrzewienie i kwitnienie. Pierwsze przycinanie rozpoczynamy w tym samym roku, w którym wsadziliśmy lawendę. Po opadnięciu kwiatów skracamy wszystkie pędy o połowę. Dzięki temu lawenda zacznie się lepiej rozkrzewiać.
Kolejne przycinanie rozpoczynamy na wiosnę. Wycinamy wszystkie uschnięte i wysuszone gałązki. Możemy też delikatnie przyciąć czubki rośliny i odpowiednio ją uformować.
Po przekwitnięciu lawendy wycinamy pędy kwiatowe i ponownie formujemy roślinę. Pędy możemy skrócić w dowolny sposób, aż do uzyskania preferowanego kształtu lawendy.
Jak często podlewać?
Lawenda jest bardzo odporna na suszę. Podlewamy ją dopiero po całkowitym wysuszeniu wierzchniej warstwy gleby. Roślina lepiej radzi sobie ze zmniejszonym poziomem wilgoci niż z jej nadmiarem.
Nawożenie
Lawenda nie ma zbyt wygórowanych wymagań pokarmowych. Roślinę doniczkową możemy nawozić zwykłym nawozem wieloskładnikowym stosując pół dawki zalecanej przez producenta. Lawenda rosnąca w gruncie wymaga jedynie jednokrotnego nawożenia w okresie jesiennym. Do nawożenia możemy wykorzystać mocno sfermentowany kompost z pokrzywy. Jeśli roślina rośnie w zasobnym podłożu, możemy całkowicie zrezygnować z nawożenia.
Dodaj komentarz