Kulturowe ciekawostki? Lepiej je znać

Jeżeli uwielbiasz podróżować i aktywnie zwiedzasz obce kraje, to pewnie nie jest dla ciebie obce, że w niektórych z nich panują dziwne zwyczaje. Ich nieznajomość może skończyć się poważnymi konsekwencjami, chociaż nie musi – czasem są one po prostu ciekawe.

Jeżeli wybieramy się do Bułgarii to może dojść do wielu nieporozumień między nami a tamtejszymi mieszkańcami. Kiwnięcie głową na tak u nich oznacza nie. I chociaż czasem bardzo trudno opanować swoje ruchy ciała, ponieważ wykonujemy je podświadomie, zgodnie z naszym zwyczajem, to jednak warto pomyśleć, zanim odpowiemy.

Turcja znana jest między innymi ze swoich wielkich targowisk. Będąc zainteresowanym jakimś zakupem, pamiętajmy, że cena, którą podaje sprzedawca, nie jest ostateczna. Będzie wielkim nietaktem i obrazą dla sprzedającego, jeżeli przynajmniej trochę się z nim nie potargujesz. Ten zwyczaj moglibyśmy przenieść również do naszego kraju.

Indie to cudowne miejsce – barwne, tętniące życiem. Spotkamy tu naprawdę życzliwych ludzi jednak i zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno dotykać jedzenia ani ludzi lewą ręką. Powód może wydawać nam się dziwny, tamtejsza ludność uważa, że lewa ręka może służyć tylko do używania papieru toaletowego podczas korzystania z toalety – jest więc nieczysta. Istotne jest również, aby nie pokazywać podeszwy naszych butów – jest to bardzo obraźliwy gest.

Pozostając w okolicach Indii, bardzo dużą uwagę należy zwrócić na swoje zachowanie w Tajlandii – tutaj bowiem można wpaść w poważne kłopoty. Jako obraza odbierane jest nadepnięcie na monety z wizerunkiem władcy. Tamtejsza ludność wyraża ogromny szacunek dla osób rządzących krajem, dlatego każda zniewaga w ich kierunku traktowana jest surowo. Ponadto nie należy krzyczeć na ulicy, dotykać głów innych osób, krzyżować nóg w pozycji siedzącej, a także ustawiać swoich stóp w kierunku posągów Buddy. Jako zniewaga traktowane jest również targowanie się na bazarach – ustalona cena jest ostateczną i bezdyskusyjną.

Niemcy i Francja – te dwa kraje słyną z niesłychanej punktualności. Oznacza to, że najlepiej w ogóle się nie spóźniać, ale jeżeli już to zrobimy, to musimy liczyć się z koniecznością wcześniejszego uprzedzenia oraz przeproszenia osób, z którymi byliśmy umówieni. W Niemczech należy dodatkowo pamiętać, aby samemu nie wychodzić z inicjatywą przejścia na „Ty”, zwłaszcza jeżeli jest to nawet niewiele starsza osoby. We Francji z kolei wybierając się do kogoś w odwiedziny, konieczne jest zabranie ze sobą kwiatów.

Wybierając się do Japonii, należy pamiętać, aby przed wejściem do domu koniecznie ściągnąć obuwie. Jest to odmienna kultura, więc wiele przedmiotów może budzić nasz podziw, trzeba jednak pamiętać, aby nie wpatrywać się w nie zbyt długo – to oznaka, że właściciel będzie zobowiązany nam podarować konkretny przedmiot.
Pod żadnym pozorem nie wolno spożywać posiłku na ulicy, jest to surowo zabronione. Warto pamiętać również, że w restauracji nie należy zostawiać kelnerowi napiwku – jest to bowiem oznaka zniewagi.

Na koniec bardzo ważna uwaga dla osób planujących podróż do Chin – nigdy nie kupujemy drugiej osobie zegarka, jest to życzenie śmierci dla niej i odliczanie godzin do jej momentu.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.