Kuchnia węgierska

Kuchnia węgierska kojarzy Nam się z ostrymi przyprawami, cebulą oraz aromatyczną, świeżą papryką. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to znak rozpoznawczy tradycyjnych potraw węgierskich. Bardzo dużą popularnością cieszą się także zupy rybne oraz gulasze, które przygotowuje się na trójnogach lub w żeliwnych kociołkach. Tzw. koziołkowanie szybko zyskało popularność w całej europie, a jednogarnkowe, węgierskie potrawy stały się ciekawym daniem kuchni środkowoeuropejskiej.

Wyjątkowe znaczenie papryki

Trudno znaleźć danie węgierskie, które nie zawierałoby dużego dodatku papryki. W lecie stosuje się świeże, dojrzewające w słońcu papryczki, a zimą papryczki w proszku (przeważnie słodkie). Niektóre węgierskie gulasze i zupy są doprawiane wyjątkową papryczką czereśniową, która nadaje potrawom wyjątkowego aromatu oraz nieco ostrego posmaku. Duże zużycie papryki ma też swoje znacznie zdrowotne. Pamiętajmy, iż jest to niezwykłe warzywo o dużej zawartości witamin, działaniu odmładzającym oraz regulującym prace układu pokarmowego.

Kultura spożywania alkoholu

Tereny Węgier obfitują w liczne, oblane słońcem winnice. Na terenie tego kraju znajdziemy ogromną ilość tradycyjnych napoi alkoholowych. W większych miastach prosperują tradycyjne winiarnie (boroző) oraz piwiarnie (söröző). Znajdziemy tam szereg tradycyjnych napoi alkoholowych, produkowanych w oparciu o starodawne, węgierskie receptury. Co ciekawe, Węgrzy odznaczają się wyjątkową kulturą picia (podobną do Francuzów i Włochów). Dopuszczają częste spożycie alkoholu, ale w bardzo niewielkich ilościach. Do śniadania często podawany jest kieliszek ziołowej, tradycyjnej wódki pálinki. Takie działanie poprawia spalanie kalorii i zapobiega odkładaniu tłuszczu w żyłach. Z kolei do obiadu często podaje się niewielki kieliszek wina. Jego smak i zabarwienie zależą od rodzaju zjadanej potrawy. Do dań mięsnych podaje się wino czerwone, z kolei do lekkich dań warzywnych podaje się wino białe.

Ciekawe dania węgierskie

Bográcsgulyás – aromatyczna zupa gulaszowa przygotowywana w tradycyjnym kociołku węgierskim. Zawiera dodatek słodkiej papryki i jest świetnym daniem głównym.

Gesztenye puree – to wyjątkowe, nieco słodkie puree wykonane z kasztanów. Podawane z dodatkiem bitej śmietany.

Lángos – węgierski placek wykonany z mąki pszennej, ziemniaków, oleju, soli, ziół, mleka ora cukru. Podawane w formie cienkich, zarumienionych placków. Najczęściej jadane z masłem czosnkowym oraz śmietaną.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.