Kuchnia hinduska

Indie są kolebką wielu kultur, nawyków oraz tradycji. Największą religią jest oczywiście hinduizm. Ma on wpływ na zachowania, obrzędy oraz sposób przygotowywania i podawania posiłków. W kuchni hinduskiej przywiązuje się szczególną wagę do kultury przyrządzania oraz spożywania posiłków. Wszystko musi być przeprowadzone z należytym szacunkiem. Ważną hinduską boginią jest Annapurna- żywicielka, która obdarowuje pokarmami. Być może to dzięki takiemu szacunkowi do pożywienia, kuchnia hinduska jest jedną z najsmaczniejszych oraz najbardziej kolorowych kuchni na świecie.

Najistotniejsze zasady kuchni hinduskiej

W tradycyjnej kuchni hinduskiej przywiązuje się szczególną wagę do udoskonalania potraw. Wszystkie przepisy kulinarne są ulepszane i modyfikowane – a ostateczny smak potrawy zależy od indywidualnych preferencji kucharza. Według zasad hinduizmu, żywność jest wyjątkowym darem, który należy przygotowywać i spożywać z radością. Ciekawa jest także ilość przygotowywanych potraw – w tradycyjnej kuchni hinduskiej przygotowuje się tyle potraw, aby spożyć je w ciągu jednego dnia. Wszystkie dania powinny być świeże, a ich wyrzucanie i marnowanie jest niedopuszczalne.

Raj dla wegetarian

Większość dań kuchni hinduskiej ma typowo wegetariański charakter. Znajdziemy tu wiele przekąsek i dań głównych, które tworzy się wyłącznie ze składników roślinnych. Drogę wegetarianizmu lub weganizmu obierają przeważnie adepci jogi. Według starodawnych wierzeń, weganizm umożliwia szybsze osiągnięcie spokoju, harmonii oraz wewnętrznej równowagi.

Składniki kuchni hinduskiej

Kuchnia hinduska to połączenie wielu smaków oraz tysięcy aromatów. Jedno danie może mieć wiele zapachów, a jego smak zależy wyłącznie od kucharza. W tradycyjnej kuchni najczęściej używane są:

Mąka ryżowa – dodana do zagęszczenia potraw (najczęściej deserów).

Chenna – to wyjątkowy twaróg, przygotowywany według tradycyjnych receptur. Tworzy się go z mleka bawolego. Często jest dodatkiem do dań warzywnych oraz potraw na słodko.

Ghi – świeże, wyklarowane masło, które używa się do smażenia wszystkich potraw.

Khoya – skondensowane, półtłuste mleko. Stosowane do dań o słodkim smaku.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.