Kuchnia australijska

Kuchnia australijska jest niedocenianą, ale bardzo wyjątkową sztuką kulinarną, która łączy w sobie najlepsze cechy wielu popularnych kuchni europejskich. Tradycyjne australijskie potrawy są klasycznym połączeniem wpływów kuchni: włoskiej, greckiej, libańskiej oraz angielskiej. Odnajdziemy w niej bardzo zróżnicowane smaki, ciekawe aromaty i innowacyjne połączenia. Większość potraw jest bardzo prosta w przygotowaniu, dlatego nikt nie powinien mieć większych trudności z przyrządzeniu australijskich przysmaków.

Eksplozja smakowa

Kuchnia australijska należy do najbardziej różnorodnych na całym świecie. Coraz większym zainteresowaniem europejczyków cieszy się tradycyjna kuchnia aborygenów. Niestety, bazuje ona na świeżych, miejscowych składnikach, których nie znajdziemy w naszych sklepach ani centrach handlowych. Prawdziwą kuchnię aborygeńską możemy skosztować jedynie na miejscu. Wiele unikalnych dań bazuje na wyjątkowych składnikach takich jak: liście pieprzu, serca palmowe, kasztany wodne, olej makadamia czy nektar z kwiatów banksji.

Na szczęście w kuchni australijskiej znajdziemy też wiele potraw, które z łatwością przygotujemy w europie. Dużą popularnością australijskich kucharzy cieszą się dania z ryb i owoców morza. Jako danie główne często podaje się posiłki z dodatkiem mięsa. Wysokie temperatury sprawiają, że serwowane potrawy przeważnie są lekkostrawne i orzeźwiające. Smażenie i intensywna obróbka termiczna należą tu do rzadkości.

W kuchni australijskiej z łatwością zauważymy wpływy tajskie, indonezyjskie i indyjskie. Świadczą o nich choćby wszechobecne, aromatyczne przyprawy oraz zioła. Wiele potraw zostaje wręcz obsypana szafranem, kardamonem, kolendrą, zmielonymi papryczkami chili oraz trawą cytrynową. Przyprawy stosuje się z umiarem jedynie w przypadku delikatnych mięs z rekina, krabów, krewetek oraz świeżych homarów. Według kucharzy – tego typu produkty są na tyle smaczne, że należy wyeksponować ich smak i unikać intensywnych dodatków.

Ciekawe potrawy kuchni australijskiej

Lamingtons – bardzo lekkie ciasto biszkoptowe. Przeważnie oblewa się go słodką polewą czekoladową, a środek nadziewa się owocowym dżemem.

Beza pavlova – niewielki tort bezowy. Krem tworzy się z lekkich śmietanek, a nadzienie z sezonowych, świeżych owoców.

Anzac biscuits – słynne małe ciastka owsiano kokosowe, których historia sięga czasów I wojny światowej. Potrawa była tworzona dla żołnierzy walczących w ANZAC. Ich receptura stworzona jest w taki sposób, by ciasteczka wytrzymały wiele dni i idealnie znosiły podróże.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.