Kazimierz Dolny to niewielkie miasto leżące w województwie lubelskim. Niektórzy nazywają je „perłą renesansu” – i z pewnością jest w tym coś z prawdy. To niespełna 3 tysięczne miasteczko przyciąga do siebie tłumy turystów z całej Polski. Skąd bierze się jego popularność? I jakie atrakcje Kazimierza czekają na spragnionych wrażeń podróżników?
Historia miasta w pigułce
Początki istnienia miasta sięgają XI wieku. Na jednym z miejscowych wzniesień istniała wtedy niewielka osada, nazywana Wietrzną Górą. W roku 1181 panujący Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę siostrom Norbertankom. Od tej chwili miejscowość zaczęła nosić imię darczyńcy. Z czasem do nazwy miejscowości dodano przymiotnik „Dolny”, aby odróżnić ją od Kazimierza pod Krakowem. Największy rozkwit miasta przypada na wiek XVI i XVII (aż do potopu szwedzkiego). Od drugiej połowy XIX wieku Kazimierz Dolny zyskał miano miejscowości wypoczynkowej. Z roku na rok powstawały w nim nowe ośrodki wypoczynkowe i luksusowe pensjonaty.
Zamek i baszta
Jednym z najstarszych zabytków Kazimierza Dolnego jest Baszta, zwana potocznie Wieżą Łokietka. Powstała na przełomie XIII oraz XIV wieku i służyła do celów obronnych. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą lokalizację tej fortyfikacji. Baszta znajduje się na najwyższym wzniesieniu miasta i odkrywa widok na wijącą się Wisłę.
W pierwszej połowie XIV wieku rozpoczęto budowę zamku (oddalonego około 180 metrów od baszty). Był to majestatyczny budynek, widoczny z każdej części miasta. Otoczony grubymi murami stał się centrum administracji. Z lokalnych podań wynika, że w wewnętrznym dziedzińcu mieściły się drewniane zabudowania. Niestety, zamek nie doczekał naszych czasów. W 1655 roku został zajęty przez Szwedów i spalony. Po niespełna dwóch latach zamek zniszczyły oddziały księcia Jerzego Rakoczego. Jego odbudowa zakończyła się niepowodzeniem. Współczesne ruiny zamku zostały zabezpieczone i udostępnione dla zwiedzających.
Serce miasta
Znakiem szczególnym Kazimierza Dolnego jest rynek, ulokowane przy nim kamienice oraz wyjątkowy kościół Farny. Schody od kościoła prowadzą nas bezpośrednio na ruiny zamku i basztę. Skręcając w prawo dojdziemy do Góry Trzech Krzyży. Warto ją zwiedzić, bowiem na wzniesieniu rozpościera się piękna panorama miasta.
Cała okolica tętni życiem od samego rana, aż do późnych godzin wieczornych. W zabytkowych budynkach mieszczą się unikalne galerie sztuki i pracownie malarskie. Przy odrobinie szczęścia trafimy tu na festiwal filmowy lub coroczne plenery malarskie, przyciągające artystów z całej polski. Ciekawostką jest też targowisko książek, które odnajdziemy przy jednej z uliczek łączących rynek z nadwiślańskim deptakiem.
Kazimierz Dolny jest jednym z niewielu miast, w którym wszystkie popularne atrakcje turystyczne znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Z powodzeniem zwiedzimy je na pieszo, a pobliskie, duże parkingi będą dla nas sporym ułatwieniem.
Mniej znane oblicze Kazimierza
Większość turystów gromadzi się w centrum Kazimierza. Jednak ciekawą atrakcją turystyczną jest także pobliska okolica. Miłośnicy przyrody i pieszych wędrówek z pewnością znajdą coś dla siebie. Już kilkadziesiąt metrów od centrum natrafimy na malownicze oraz zaciszne wąwozy. Ich sieć otacza całe miasto i staje się wartą uwagi atrakcją. W wąwozach panuje specyficzny mikroklimat, dzięki czemu możemy je zwiedzać nawet w największe upały. Bajkowe, nieco zagadkowe krajobrazy stanowią ciekawy kontrast dla zatłoczonych uliczek w centrum.
Dodaj komentarz