Wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem że korzystamy z tego rozsądnie i z umiarem. Czy to prawda? Patrząc na liczbę osób, borykających się z problemem uzależnienia od alkoholu, można mieć pewne wątpliwości. Alkohol jest od wielu lat jedną z najszybciej i najmocniej uzależniających substancji, do których dostęp jest bardzo prosty w każdym miejscu i niezależnie od wieku kupującego. Jak walczyć z alkoholizmem? To pytanie jest najczęściej zadawane przez bliskich osoby uzależnionej. Z myślą o nich, prywatny ośrodek psychoterapii i leczenia uzależnień w Poznaniu – www.uzaleznieniapoznan.pl – przygotował kilka cennych wskazówek.
Uświadomienie sobie problemu
Alkoholizm jest chorobą bardzo delikatną, wymagającą jej zaakceptowania przez uzależnionego. To jest jeden z największych problemów na drodze do wyjścia z nałogu. Niemożliwe jest pomaganie komuś na siłę, a także leczenie czegoś, czego nie zaakceptowaliśmy. Niestety, wielu alkoholików bagatelizuje swój problem, nie traktując go poważnie. Ilość i częstotliwość picia alkoholu, jest dla nich zupełnie normalna. Nie zauważają również konsekwencji swojego zachowania, które często mają swoje odbicie w pogarszających się stosunkach rodzinnych, problemach zawodowych, a nawet problemach z prawem. Rolą najbliższych, jest uświadomienie uzależnionemu jego problemu. Jak tego dokonać? Pierwszy ze sposobów to rozmowa. Dyskutowanie o aktualnej sytuacji, naświetlanie problemów, pokazywanie konsekwencji nadużywania alkoholu, bardzo często pozwala otworzyć oczy takiej osobie i skłonić ją do udziału w odwyku.
Ośrodki terapii
Niestety, nie zawsze jest to takie proste. W zależności od stopnia pogłębienia alkoholizmu, predyspozycji najbliższych, ich wytrwałości, umiejętności i zaangażowania, metoda ta może, ale nie musi być skuteczna. Wówczas jedyną formą pomocy może być kontakt ze specjalistami z ośrodków psychoterapii i leczenia uzależnień. Posiadają oni niezbędne przygotowanie i doświadczenie, pozwalające im nawiązać komunikację z uzależnionym. To oczywiście nie będzie możliwe, bez całkowitego odstawienia alkoholu. Konieczność pozostawania trzeźwym, wymaga pełnego odseparowania takiej osoby od możliwości kupienia piwa, wódki, wina czy innych wyrobów procentowych. Aby to osiągnąć, terapie przeprowadzane są w specjalnych ośrodkach, w których uzależnieni otrzymują całodobową opiekę i kontrolę. Nad ich bezpieczeństwem czuwa personel medyczny oraz ochrona, tak aby podczas głodu alkoholowego, nie wyrządzili sobie krzywdy ani nie kusiły ich potencjalnie niebezpieczne próby ucieczki.
Psychoterapia
Jedna z metod leczenia uzależnień to psychoterapia indywidualna i grupowa. Prowadzona przez psychoterapeutę, ma na celu emocjonalne oddziaływanie na uzależnione osoby, skłaniając je do zmiany swojego życia. Nie jest to zadanie proste. Osiągnięcie oczekiwanych efektów wymaga przede wszystkim regularności spotkań, konsekwencji i wytrzymałości – szczególnie w chwilach totalnego zwątpienia, które niestety mogą się zdarzać bardzo często. Niebywale duże znaczenie dla powodzenia całej terapii, ma wsparcie najbliższych osób. Uzależniony od alkoholu, otrzymuje w ten sposób motywację do tego, aby się zmienić. Wiedząc że jego nałóg destrukcyjnie wpływa na kontakty w rodzinie, ma znacznie większą siłę i chęć, aby swoje problemy przezwyciężyć i odbudować dobre układy między rodziną, przyjaciółmi i znajomymi z pracy.
Dodaj komentarz