Jak przygotować ogród do zimy?

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Już niebawem zacznie pukać do okien i dawać o sobie znać podczas chłodniejszych wieczorów. Przyroda powoli zaczyna przygotowywać się do zimowego spoczynku, a ogrodnicy planują wykonanie wielu czasochłonnych prac. Trzeba zebrać plony, uporządkować rabaty i zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Jesienne sadzenie drzew i krzewów

Jesień jest najlepszym okresem do sadzenia niektórych drzew i krzewów (np. tui). Rośliny nie rosną już tak intensywnie, a procesy wegetacyjne ulegają spowolnieniu. Wsadzone wczesną jesienią drzewka i krzewy zdążą się jeszcze ukorzenić przed nastaniem mrozów. Wraz z rozpoczęciem kolejnego sezonu letniego będą już gotowe do intensywnego wzrostu. Co ciekawe, jesienią w sklepach branżowych i szkółkach ceny roślin są nieco niższe. Jeśli planujemy obsadzenie posesji wieloma krzewami, będzie to najlepszy sposób na poczynienie odczuwalnych oszczędności. Sadzonki drzew i krzewów sprzedawane wiosną mogą być nawet o połowę droższe.

Przenoszenie ciepłolubnych kwiatów i roślin cebulowych

Niektóre kwiaty doniczkowe nie przetrzymają ujemnych temperatur. Dlatego trzeba je przenieść w cieplejsze miejsce. Do posezonowego przechowywania roślin najlepiej sprawdzają się zacienione, chłodne pomieszczenia (np. piwnice). Przed przeniesieniem kwiatów oceńmy ich kondycję. Zimujemy wyłącznie okazy pozbawione szkodników. Jeśli zauważymy przędziorki lub inne szkodniki, należy je zwalczyć przed przeniesieniem rośliny w miejsce zimowego spoczynku. Dzięki temu unikniemy zarażenia kolejnych kwiatów.

Niektóre rośliny rosnące w gruncie także wymagają przezimowania. Są to kwiaty cebulowe i bulwiaste (begonie, kanny, mieczyki, tygrysówki, frezje itp) . Wykopujemy je z ziemi tuż po pierwszych przymrozkach, które uszkadzają liście. Owe przymrozki na ogół występują pod koniec września. Cebulki przenosimy do suchego, zacienionego i chłodnego pomieszczenia. Optymalna temperatura podczas przechowywania wynosi 10 0C.

Zabezpieczamy rośliny przed mrozem

Po nastaniu pierwszych przymrozków warto zadbać o delikatne rośliny, które zimują w gruncie. Wrażliwe krzewy, drzewa i winogrona przysypujemy warstwą liści bądź korą drzew. Niektóre odmiany wymagają także osłonięcia części nadziemnej. Do ochrony przed mrozem możemy zastosować jutę, agrowłókninę, bądź słomiane maty. Wybierajmy przewiewny materiał izolacyjny i nakładajmy go bardzo luźno. Zbyt szczelna izolacja może doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia rośliny, a co za tym idzie, także do rozwoju szarej pleśni.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.