Piła spalinowa jest jednym z przydatniejszych narzędzi w domowym warsztacie. Używana do obcinania gałęzi i konarów drzew, a także służąca do przygotowania drewna na zimę. Piła spalinowa służy nam zwykle od wczesnej wiosny do późnej jesieni, w okresie zimowym udając się na zasłużony odpoczynek. Jeśli chcesz, aby w kolejnym sezonie służyła ci z równie wielką niezawodnością jak w tym, musisz się dowiedzieć jak dbać o piłę spalinową i jak przygotować ją do zimy. Niniejszy poradnik stworzyliśmy przy współpracy ze sklepem www.e-maestro.eu.
Olej i smarowanie
Silnik jest sercem większości urządzeń spalinowych. Tak samo jest z piłą. Aby zapewnić jej odpowiednie smarowanie, należy zawsze utrzymywać odpowiedni poziom oleju i stosować produkty, zalecane przez producenta. W większości pił spalinowych, olej jest dolewany do paliwa, przy zachowaniu ściśle określonych proporcji. Dla dokładnego odmierzania oleju, warto wykorzystać specjalne strzykawki lub korzystać z pojemników plastikowych, z zaznaczoną podziałką dla paliwa oraz oleju. Kupując olej do pił spalinowych, również nie należy na nich oszczędzać. Pamiętaj że ich praca polega na smarowaniu ruchomych części, zmniejszaniu tarcia i chłodzeniu. Im bardziej intensywnie piła jest użytkowana, tym ważniejszą rolę odgrywa jakość oleju.
Filtr powietrza
Stare przysłowie mówi, że gdzie drwa rąbią, tam lecą wióry. Jest w tym wiele prawdy, szczególnie w odniesieniu do piły spalinowej. Pamiętaj, że tnąc drewno na kawałki, powstają bardzo duże ilości pyłu oraz trocin. Należy przed nimi chronić nie tylko swoje płuca, zakładając specjalne maski, ale również silnik piły spalinowej. Do tego celu wykorzystuje się filtry papierowe lub z włókniny, które okresowo należy wymieniać lub czyścić. Zabrudzone filtry zmniejszają dopływ powietrza do silnika, grożąc jego przegrzaniem i mogą powodować nierówną pracę piły. Koszt nowych filtrów nie jest wysoki, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w kilka zapasowych sztuk, które można szybko i wygodnie wymienić, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.
Świeca zapłonowa i regulacja
Silnika spalinowych, do uzyskania zapłonu wykorzystywana jest świeca zapłonowa. Aby urządzenie pracowało stabilnie i dawało się łatwo włączyć, konieczne jest utrzymywanie świecy zapłonowej w czystości. Zabrudzona kurzem, oparami paliwa i brudem, może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa i nierównej pracy silnika. Jednocześnie należy również okresowo regulować pracę silnika, poprzez dawkowanie ilości paliwa. Dokładny sposób regulacji piły spalinowej, zawsze jest opisany w instrukcji. Regulację wykonujemy wówczas, jeśli piła spalinowa ma pracować również zimą, kiedy temperatura powietrza jest znacznie niższa niż w pozostałych porach roku.
Łańcuch
To element tnący, który również wymaga regulacji. Należy regularnie kontrolować jego naciąg, tak aby nie pozostawał ani zbyt luźny, ani napięty. Dla bezpiecznej pracy piły, ważne jest skuteczne smarowanie łańcucha. Tu należy kontrolować prawidłowy poziom oleju i sposób jego dawkowania na łańcuch. Stępione i mocno naciągnięte łańcuchy wymagają regulacji, ostrzenia, a jeśli nie jest to możliwe, wymiany na nowy.
Dodaj komentarz