Epilim – lek wywołujący autyzm

Firmy farmaceutyczne produkują wiele potencjalnie niebezpiecznych leków, które mogą upośledzać rozwój płodu. Niektóre z owych medykamentów są nawet zapisywane kobietom w ciąży, a te nie zostają odpowiednio poinformowane o możliwych działaniach niepożądanych. Dotyczy to także leku o nazwie Epilim – medykamentu zapisywanego podczas ataków padaczkowych. Szacuje się, że 2% kobiet w ciąży boryka się z atakami padaczkowymi. Ok. 5 do 20% z nich zażywa leki z dodatkiem kwasu walproinianowego (między innymi Epilim) i nie wie nic o zagrożeniach dla płodu.

Konsekwencje stosowania niektórych leków

Leki z dodatkiem kwasu walproinianowego są powszechnie stosowane. Powikłania dotyczące działania kwasu doczekały się nawet swojego nazewnictwa. Określa się je mianem płodowego zespołu walproinianowego. Dziś już wiemy, że kobiety, leczone Epilimem i jego pochodnymi są narażone na urodzenie dziecka z deformacjami. Wiadomo także, że Epilim dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko autyzmu. Jakby tego było mało lek trzydziestokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Dziwi zatem fakt, że niektórzy lekarze nadal zapisują go kobietom ciężarnym.

Badania naukowe

Wiarygodne badania naukowe przeprowadzono na mieszkankach Wielkiej Brytanii. Analizie poddano ponad 500 kobiet, z których większość cierpiała na epilepsję. W czasie ciąży pacjentki przyjmowały Epilim oraz inne leki zawierające walproinian. Ich dzieci do szóstego roku życia były dwukrotnie poddane kompleksowym badaniom. Wyniki są jednoznaczne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Dzieci, które w czasie płodowym były narażone na kontakt z walproinianem znacznie częściej cierpiały na autyzm, dyspraksję oraz na nadpobudliwość psychoruchową.

Lek w niektórych przypadkach może być jedynym sposobem na leczenie ataków padaczki. Jednak kobiety powinny być dobrze poinformowane o wszystkich możliwych działaniach niepożądanych i zagrożeniach płodu.

Zachorowalność

Warto wiedzieć, że leki zawierające kwas walproinowy są dostępne i dość często stosowane w Naszym kraju. Większość państw nie prowadzi żadnych statystyk dotyczących zwiększenia zachorowalności wśród dzieci. Jedyne dane płyną z Wielkiej Brytanii. Epilim wprowadzono na rynek w roku 1973. Specjaliści twierdzą, że od tego czasu w samej Wielkiej Brytanii urodziło się ponad 48 tysięcy dzieci z powikłaniami wywołanymi przez lek. Owe dzieci cierpią na autyzm, wady rozwojowe, niedorozwój umysłowy oraz liczne dysfunkcje fizyczne. Szacuje się też, że każdego roku ich liczba wzrasta o kolejne 800 przypadków.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.